Město si užívá a jeho krásy poznává na kole. „Hodně na mě zapůsobila kostnice v kostele svatého Jakuba. To je opravdu něco. Líbí se mi historické centrum, a když mě někdo přijede navštívit, vždycky ho vezmu do centra. V Brně je vlastně pořád co dělat. Mám rád i cyklostezku podél řeky Svratky, po které jezdím do kampusu,“ vypráví vědec Sebastian Lungu-Mitea.

Toxikolog se v Brně uhnízdil ve výzkumném centru Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity RECETOX, kde se zabývá bioanalytikou. „RECETOX jsem znal z mezinárodních konferencí. Kolegové na nich byli vždy velmi přátelští a milí, navíc mě zaujaly právě projekty, na nichž pracují. Po ukončení doktorského studia jsem hledal volné pracovní místo a jedno bylo na RECETOXu,“ vysvětluje Lungu-Mitea, jak k Brnu přišel.

Přimomíná Temešvár

Vědec však cestou na jih Moravy nevkročil na úplně neprobádané území. Že svět je malý mu připomněla jeho spolubydlící ve Švédsku, se kterou doposud spojoval svou vědeckou kariéru a která byla právě z Brna. „Dokonce mi pomohla najít byt v Žabovřeskách. Čekal jsem, že náklady na bydlení budou nižší, ale to je asi mezinárodní problém. Ale celkově se mi město moc líbí. Mám rád jeho historické centrum s restauracemi a bary. Svou architekturou připomíná Temešvár,“ líčí Lungu-Mitea.

S čím naopak vědec, který hovoří německy, rumunsky, anglicky, švédsky a trochu italsky bojuje, je čeština. „Je to výzva. Český jazyk je náročný a zatím nemluvím tolik, abych se zvládl domluvit. Naštěstí hodně lidí mluví anglicky a se staršími zkouším němčinu. A už jsem pochytil i pár českých slovíček, kamarádi a kolegové mě už naučili několik českých nadávek,“ směje se nadaný vědec, jehož oblíbenou restaurací v Brně se stalo Sklizeno.