Píše se rok 2016. Brněnská Úrazová nemocnice je moderně opravená a naproti ní stojí nová budova pohotovosti s heliportem na střeše a špičkovým vybavením. Detailně propracovaný plán, jak to dokázat, měl už před dvěma lety tehdejší ředitel úrazovky Miloš Janeček. Návrh na záchranu jedinečného lékařského pracoviště však ministerstvo zdravotnictví odmítlo. Podle Janečka navíc ministr Tomáš Julínek zakázal jeho zveřejnění.

„Projekt jsem společně s kolegy vypracoval už v roce 2006. Pak jsem ho rozšířil, dodal vizualizace i podrobný rozpočet. Před rokem mi ale ministr Julínek zakázal, abych to ukázal veřejnosti. Dnes už se mělo stavět a do podzimu by stála hrubá stavba,“ stěžuje si bývalý ředitel úrazovky Miloš Janeček.

Z textu vyplývá, že vedení nemocnice chtělo opravy za jednu a půl miliardy rozdělit do pěti etap. „Postupně by se opravily budovy na Ponávce, postavila se moderní budova pro pohotovost nebo i nemocniční jídelna s kuchyní. Práce by skončily v roce 2016, kdy by úrazovka byla po kompletní rekonstrukci i s traumacentrem,“ tvrdí Janeček.

To, že se návrh přestavby chystal, potvrdil také současný ředitel úrazovky Petr Svoboda. „Byl jsem tehdy Janečkův zástupce, takže jsem o tom věděl. Přišlo mi to ale moc drahé,“ uvedl Svoboda.

Smyslem projektu bylo podle Janečka vybudovat zařízení, kde by byl čtyřiadvacetihodinový servis. „Všichni Brňané by v tomto komplexu dostali péči od nejlehčích úrazů až po ty nejtěžší. Počítali jsme i s novým heliportem,“ popsal detaily Janeček.

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí odmítlo vysvětlit, proč tehdejší plán záchrany úrazovky zavrhlo, a navíc ho chtě〜lo tajit. „Vůbec to nebudeme komentovat. Domníváme se, že jde opět jen o další předvolební tah Janečka. Budoucnost zdravotnictví v Brně je jasně daná. Traumacentrum bude jen jedno, v Bohunicích,“ uvedl mluvčí ministra zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Podle něj je soustředění veškeré péče do jednoho pracoviště výhodné. „O to bude bohunický komplex lepší. A zdejší špičkoví odborníci zvládnou pacienty z celého Brna i okolí,“ doplnil Cikrt. Janeček tvrdí, že je to hloupost. Péči odborníků z Brna podle něj potřebují i pacienti z Vysočiny a Zlínského kraje. „Dá se říct, že na jedno traumacentrum připadne po zrušení úrazovky milion lidí. To je podobné jako v Praze, tam ale mají traumacentra tři,“ upozorňuje Janeček.

S tím, že je jen jedno zdravotnické zařízení na těžké úrazy pro tolik lidí nevyhovující, souhlasí i současný ředitel Úrazové nemocnice Svoboda. „Jestli Brno vystačí s jedním traumacentrem, to se teprve uvidí. Těžko říct, co se bude dít, když třeba začne v Bohunicích hořet,“ obává se Svoboda.