Přes třicítku se přehoupne rtuť teploměru už v pátek. Po oba víkendové dny pak bude jasno až polojasno. „V neděli později od západu bude přibývat oblačnost, večer mohou být lokálně přeháňky a bouřky," přiblížil meteorolog Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydropmeteorologického ústavu.

Nejohroženější skupinou jsou důchodci a chronicky nemocní lidé. Těm mohou podle záchranářů vysoké teploty způsobit i infarkt či zástavu oběhu. „Kolabovat z horka však mohou i mladí a zdraví lidé, v některých případech jsou za to částečně zodpovědní. Například při jízdě na kole, kdy přeceňují svoje síly a celé hodiny jsou vystaveni přímému slunci a nedodržují pravidelný pitný režim. Pak zkolabují a potřebují naši pomoc," řekla mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Pouť v Oslavanech.
Tipy na víkend na Brněnsku. Oslavany ožijí poutí, Rosice zase pivem

Nabádala také, aby rodiče důsledně kontrolovali, aby jejich děti dostatečně pily. „Chci také apelovat na to, aby je rodiče ani na chvíli nenechali samotné ve vyhřátém autě, to je opravdu velmi nebezpečné," zdůraznila Bothová.

Lidé by měli pít v horkých dnech hlavně vodu, na škodu není zvýšený přísun ovoce. Ideální je podle záchranářů například meloun. „U dospělých chci upozornit na konzumaci alkoholu. S tím v těchto dnech opravdu opatrně. Alkohol v horku působí rychleji než obvykle a navíc z organismu odvádí vodu," zmínila Bothová. Dále doporučila pokrývku hlavy a nevystavovat se přímému slunci na dlouhou dobu.

Brněnské moře na Moravském náměstí bylo v pátek v obležení lidí.
Brněnské moře v obležení: porušování pravidel, k fontáně dají zákazové cedule

Záchranáři vyjíždějí ve dnech, kdy panují tropické teploty, nejčastěji ke kolapsům způsobeným horkem. „Zatím výrazný nárůst neevidujeme, ale máme jednotky případů denně. Jedná se o klasické potíže v důsledku pobytu na slunci, ale vyjíždíme například i k lidem, často penzistům, kteří jsou sice doma a slunečnímu záření se nevystavují, ale málo pijí. V důsledku toho jsou pak dehydratovaní, tím pádem spaví a malátní. V takovém stavu mohou upadnout, způsobit si úraz," vyjmenovala Bothová.

V historickém centru Brna v minulých letech vyjížděly v tropických dnech do ulic kropicí vozy. Letos k tomuto kroku představitelé radnice Brno-střed prozatím nepřistoupili. I proto, že tropické dny přerušil déšť nebo bouřky. „Počasí bedlivě sledujeme a může se to změnit. Vozy vyjíždějí, když tropické teploty trvají vícero dní za sebou bez přerušení. Máme dlouhodobou spolupráci se soukromou firmou," sdělila ve čtvrtek mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová.

Zdroj: Youtube

První pomoc v případě úžehu nebo úpalu:

  • Pacienta uložte na chladné, stinné a dobře větrané místo.
  • Svlékněte nadbytečné oblečení.
  • Ochlazujte tělo aktuálně dostupnými prostředky. Přikládejte chladné obklady, pomůže také vlažná sprcha.
  • Doplňte tekutiny – nápoje podávejte vlažné, nikoliv ledové, po doušcích.
  • Neustále sledujte stav postiženého.
  • V případě těžších problémů vyhledejte lékařskou pomoc.