Zaboří se do plážových křesílek. A s úlevou natáhnou nohy do vyhřátého písku. Ukrajinské studentky Olena Sierikova a Tetiana Tairova jsou první oficiální návštěvnice, které páteční odpolední výheň zlákala k návštěvě nové brněnské pláže. Na náměstí Svobody.
Kamarád dívek dvojici fotografuje. O tom, jak památný okamžik právě zvěčnili, ale nemá nikdo z nich ani tušení. „Jsme doktorandky, ale momentálně na Slovensku dobrovolničíme v ekologickém projektu. tady jsme jen náhodou, na výletě,“ vysvětluje Tairova.
Osmadvacet tun písku, z nichž jako červená a zelená párátka ční slunečníky a malé palmy, na náměstí navezla pořadatelská firma na objednávku městské části Brna–střed. Prázdninová pláž je vedle vodní mlhy rozprašované speciálními auty dalším opatřením, kterými se radnice snaží lidem léto v rozpáleném centru zpříjemnit.
Krátce před oficiálním otevření si sprchy v rohu pláže vyzkoušelo několik dětí. Teď se ale mládež baví spíš cákáním v nedaleké kašně . A plážová lehátka zůstávají až na ukrajinské turistky prázdné.
Divné místo
A ani na ně prý novinka velký dojem nedělá. „Vybrali si teda vážně divné místo. Taková věc se do historického centra nehodí. Ptaly jsme se, co znamená tady ten monument poblíž. A prý to souvisí s nějakou nemocí,“ kývne jedna z dívek směrem k morovému sloupu, který se tyčí o pár metrů dál.
Letní drink v netradičním prostředí by si naopak klidně užila Zora Castellini. „Určitě ano, jen kdybych teď nespěchala do práce. Jen tu sprchu bych raději vynechala. Snad, kdyby mi bylo dvacet,“ směje se žena.
Na obří pískoviště se přišel podívat i Brňan Josef Konečný. A zůstává skeptický. „Hlavně mě zajímá, kdo to pak bude uklízet. Já vím, že za to odpovídá konkrétní firma. Ale vždyť víte, jak to většinou dopadá,“ kroutí hlavou důchodce.
Neobvyklá vedra, která Brno v posledních dnech sužují, jej sice taky trápí, raději je ale tráví doma. „Vždycky mě strašně vytočí, když si staří lidé stěžují na horko. Tyhle pařáky jim opravdu škodí, a přesto si klidně v polední výhni vyrazí do města. Člověk prostě musí používat rozum, to je všechno. Jestli se teď opravdu ochladí, zaplaťpánbůh za to,“ říká Konečný.
Není sám, kdo horké dny v Brně špatně snáší. Podle Davida Juras, který si na náměstí přes prázdniny přivydělává jako číšník, se počasí odráží i na objednávkách zákazníků. „Nejvíc nosíme pivo, neperlivé vody. Já si na ale horko nestěžuju, práce je fajn,“ říká Juras.
Zato Konžana Benjamina, který v Brně pracuje u IBM, evropské léto zmáhá. „Mě tedy horko je pořádné. Čtyřicet stupňů v Africe je totiž něco úplně jiného než stejná teplota v Brně. Je tam totiž sucho,“ podotýká muž.