Teploty přes den překročily podle očekávání meteorologů hranici třiceti stupňů Celsia.

K večeru ale přišly bouřky a někde padaly dokonce i kroupy. „Den byl extrémně teplý a rekordní maximální teploty byly překročeny prakticky na celém jihu Moravy,“ uvedl Miloslav Hradil z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Teploty evidují od roku 1961. V brněnských Žabovřeskách tak například úterních 31,7 stupně překonalo dosavadní maximum z roku 1992 o více než pět stupňů Celsia. „V Tuřanech bylo zase oproti stejnému dni v roce 1992 tepleji o čtyři stupně,“ řekl Hradil.

Tropické horko většinu Brňanů nepotěšilo. Vedro si „užili“ jak starší lidé, tak cestující v hromadné dopravě. Extrémní teploty byly obzvlášť nepříjemné pro lidi, kteří musí v zaměstnání nosit oblek. „Nejraději bych si vzal kraťasy, ale nejde to. Společenské povinnosti velí sako a kalhoty,“ prohlásil například Josef Melan, který pracuje jako asistent ředitele jedné z firem sídlících v centru města.

Po vedru přišel večer do Brna déšť a někde dokonce i kroupy. „Odpoledne jsme je zaznamenali v Bystrci,“ informoval Hradil. Výstraha před krupobitím a silnými bouřkami trvala až do noci. Dnes má přijít mírné ochlazení, denní teploty se budou pohybovat od třiadvaceti do sedmadvaceti stupňů.

Meteorologové předpokládají, že se objeví i přeháňky nebo bouřky.