Unikátní analýzu zpracovalo město spolu s odborníky z Masarykovy univerzity. „Dostali jsme díky ní informace o struktuře lůžkové péče a zmapovali jsme také spádové oblasti lůžkových zdravotnických služeb. Ukázalo se, že dostupnost péče v Brně drtivě převyšuje většinu ostatních měst. Zároveň však vyvstaly i problémy,“ popsal Hladík.

Alarmující je podle něj zejména průměrný věk brněnských pediatrů. „Máme přestárlé dětské lékaře, průměrně je jim devětapadesát let. Velmi špatně je na tom i zubní lékařství,“ upozornil.

Nová brněnská koalice - zleva Oliver Pospíšil ČSSD, Petr Hladík KDU-ČSL, Markéta Vaňková ODS a Tomáš Koláčný Piráti.
Lety z Brna do Mnichova? Raději do Paříže či Bruselu, plánuje nová koalice

Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍKKvůli tomu v Brně aktuálně hrozí úbytek ambulancí. Praktických lékařů pro děti a dorost tam bylo loni podle pediatra Jiřího Dufky třiaosmdesát. „Je pravda, že nasluhují a pracují až do osmdesáti. A mladí nepřichází. Nevím, nakolik lze situaci vyřešit na úrovni Brna. Město by mohlo aspoň vyvíjet tlak na to, aby obor studovalo víc mladých,“ míní.

Zmapovali zdravotnické služby v Brně
- Společný projekt města a Masarykovy univerzity popisuje situaci v poskytování zdravotnických služeb v Brně. Autoři využili data z nemocnic nebo z Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
- Ze studie vyplývá, že dostupnost péče výrazně převyšuje drtivou většinu ostatních měst. Přístrojové vybavení nemocnic je na vysoké úrovni, počtem i kvalitou vysoce převyšuje ostatní části České republiky.
- Zároveň upozornila na chybějící počty úvazků v nemocnicích. Lékařů v nich chybí 400, sester 200.
- Další problém je průměrný věk brněnských pediatrů, a to 59 let. Hrozí kvůli tomu i zánik ambulancí.
- Analýza nepotvrdila, že by pacienty z fakultních nemocnic ve větší míře přesouvali do jiných zařízení kvůli nedostatku lůžek.

Situace je komplikovaná i v nemocnicích. „V Brně chybí čtyři sta úvazků lékařů a dvě stě zdravotních sester. Největší deficit je ve fakultních nemocnicích,“ upozornil Hladík.

Například ve Fakultní nemocnici u svaté Anny mají kvůli nedostatku sester stále mimo provoz jedno chirurgické oddělení. „U ostatních to řešíme tak, že když vypadne sestra, zavíráme je přechodně. Někdy nám například funguje čtrnáct ze šestnácti lůžek. I lékaři dlouhodobě chybí v různých odbornostech,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Veselá.

Analýza řešila i počty lůžek. „Z víc než čtyřiceti procent je využívají mimobrněnští pacienti. U některých vysoce specializovaných služeb, jako je například Masarykův onkologický ústav, je podíl Brňanů jen dvacet procent,“ vyčíslil Hladík.

Na nedostatek akutních lůžek dlouhodobě upozorňují odborníci i pacienti. Problém se vyhrotil letos v březnu, kdy pro nemocné brněnské fakultní nemocnice neměly dost míst a záchranáři je museli převážet i mimo Brno či kraj.

Výstava Titanic v pavilonu C brněnského výstaviště
Do kajut boháčů z první třídy a na záchranný člun. Do Brna připlul Titanic

To už se podle analýzy nyní nestává. Potvrzuje to i záchranka. „Od března zatím nenastala situace, že bychom museli někoho z Brna vézt do zařízení mimo město. Je ale třeba říct, že problémy s akutními lůžky stále přetrvávají. Největší potíže máme s umístěním pacienta, který je na řízené ventilaci, tedy vyžaduje péči na ARO,“ informovala mluvčí záchranky Michaela Bothová.

Delší čekací doby na zákroky kvůli nedostatku lůžek pozoruje i předseda Svazu pacientů Luboš Olejár. „Přibývá pacientů, kteří si stěžují, že je objednali na velmi vzdálený termín. Zástupci města by měli oslovovat ministerstvo, aby uvolnilo víc peněz na pavilony s novými lůžky, a také pojišťovny, aby zvýšily platby za pobyty v nemocnici,“ okomentoval.

Přes stovku zásahu mají hasiči kvůli silnému větru.
Silný vítr vyvrátil strom na jedoucí auto. Hasiči vyjížděli už k 193 událostem