Tohle vozidlo má nahradit zastaralé modely obrněných transportérů, jež používá česká armáda. „Má mnohem lepší optiku, elektroniku , je to to nenovější, co dnešní trh voblasti obrněných kolových vozidel nabízí. Pandur proto používá mnoho armád po celém světě,“ řekl mluvčí výrobce Jan Piskáček. Vprůběhu léta budou kprvním zkouškám dodány dva vozy, a do konce roku dalších patnáct vozů. Za všech sto devětadevadesát vozů plus další do kompletace dvou set třicetipěti zaplatí Ministerstvo obrany zhruba třiadvacet miliard korun.
Ministerstvo obrany požadovalo, aby nový obrněný transportér byl co nejuniverzálnější. Takže nové vozidlo dokáže plout až desetikilometrovou rychlostí, má nejmodernější pozorovací zařízení, přepraví až jedenáct vojáků a může být přepravováno letadlem. „Také je schopen aplikovatelnosti speciálních nástaveb. Což znamená, že na jeden typ podvozku se dají namontovat různé varianty transportéru,“ sdělila Monika Machtová zMinisterstva obrany.
Zastaralé modely transportérů zřejmě skončí u fanoušků vojenské historie. Nejobvyklejším způsobem, jak se armáda zbavuje starého vojenského materiálu je totiž veřejný odprodej. Tato vozidla by také mohla najít své uplatnění u hasičů, ti už teď při záchranných akcích používají tank.
Na veletrhu IDET se každé dva roky prezentují všechny významné domácí i zahraniční zbrojní firmy zcelého světa. Celý zbrojní veletrh se koná pod patronací členských států NATO a samozřejmě i českých vládních představitelů.Což je trnem voku nevládním antimilitaristickým organizacím. „Vadí nám to, že ministryně Parkanová pozvala do Brna i zástupce zemí, kde se porušují lidská práva, platí tam zbrojní embargo a podobně,“ uvedl Milan Štefanec zobčanského sdružení Nesehnutí.
To, že vbrněnské Zbrojovce se dost dlouho vyráběly střelné zbraně Štefancovi až tak moc nevadilo. „Výrobci se pohybují vmantinelech, které jim stanovilo Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ prohlásil. Podle něj by pro obchod měla existovat přísnější pravidla. Výrobci by se museli zařídit podle nich a nevyváželi by zbraně do problematických zemí. Proto Nesehnutí a jiné nevládní organizace na protest proti obchodování se zbraněmi vydávají různé informační materiály nebo organizují protestní demonstrace nebo výstavy. „Neřešíme jednotlivé výrobce, ale spíš problém zbraní jako takový. Jde nám také o staré zbraně a munici, které jsou ve skladech Ministerstva obrany. A často ji vyprodává nebo dokonce daruje zemím třetího světa, jako vrámci rozvojové pomoci,“ řekl.“ dodal Štefanec.
I když IDET není nevládním organizacím po chuti, blokovat ho nehodlají. Místo toho zorganizovali festival alternativní hudby Protestfest. „S brněnskými veletrhy jsme IDET ani neřešili. Vydali jsme jen tiskovou zprávu a protestujeme formou festivalu,“ dodal Štefanec. Představitelé brněnských veletrhů také potvrzují klidný způsob protestu. „Nezaregistrovali jsme, že by se něco před bránami výstaviště dělo. Vše probíhá vklidu a pohodě,“ řekl Radek Toman zbrněnského výstaviště.