Od úterý, které bylo současně prvním pracovním dnem po svátcích, se situace postupně uklidnila. Poměrně velké počty zákazníků však lékárna zaznamenává denně, dlouhé řady se tvoří převážně uvnitř prodejny. „Personální posílení na Silvestra a na Nový rok neplánujeme, protože by si ty dny kolegyně neměly kdy vybrat. Prodlouženou otevírací dobu mají i jiné lékárny v Brně, a tak se lidé mohou obrátit i tam. Apelujeme, aby chodili v nutných případech a pro výdej na recepty, někteří si chodí jen kupovat žvýkačky,“ sdělila redaktorce Deníku na místě tamní lékárnice Dana Brumovská.

Letošní Štědrý den byl pro hasiče, záchranáře i policisty náročnější, než v předchozích letech.
Hasiče na jižní Moravě zaměstnaly o svátcích nehody a požáry

Roli takzvané lékárenské pohotovosti původně plnila lékárna na brněnském Kolišti, před dvěma lety ji nahradilo zařízení u hlavního nádraží. Před lékárnou je pro zákazníky vyhrazeno jedno parkovací místo, podle představitelů kraje, který provoz lékárenské pohotovosti hradí, tak umístění nahrává využití hromadné dopravy. „Paralen a další podobné léky by lidé měli mít v lékárničce pravidelně a nekupovat je teprve, když je zle,“ kroutil hlavou například Lubomír Pavelek.

Hygienici hodnotí aktuální stav jako epidemii smíšených akutních respiračních infekcí s významným podílem chřipky, kterou zaznamenali ve všech věkových kategoriích. Nemocnost se v Jihomoravském kraji aktuálně blíží ke třem a půl tisícům nemocných na sto tisíc obyvatel. „Období Vánoc a vánočních prázdnin by mohlo další šíření respiračních infekcí zpomalit, avšak za předpokladu dodržování základních zásad prevence a léčby,“ zhodnotila Renata Ciupek z protiepidemického odboru jihomoravských hygieniků.