17:20 Tímto končí online reportáž Deníku Rovnost. Jeden krok pro záchranu Velké ceny v Brně politici udělali, další je čekají. Dění bude Rovnost i nadále sledovat. Děkujeme za pozornost.

17:14 Zastupitelé Brna schválili vytvoření spolku pro Velkou cenu. Pro jich bylo osmadvacet, proti zastupitel za zelené Vlašín a zdrželi se Šafařík a Ides ze sociální demokracie.

17:05 Zastupitelé hlasují o založení spolku. Ale mají technické problémy, proto je hlasování pozdrženo na pár minut.

16:58 Rozprava zastupitelů právě skončila. Své otázky vedení Brna momentálně pokládají občané města. "Vyzývám ty, kteří budou hlasovat, aby hlasovali pro založení spolku," zdůraznil jeden z Brňanů, který dorazil na jednání.

16:57 Do největšího kempu Start, který se nachází pouze kilometr od Masarykova okruhu se už sjíždí fanoušci motocyklového závodu. Po třinácté zaparkoval na stejné místo karavan Palo Kopunec ze Slovenska. "Jezdíme sem už tradičně, je to pro nás velký svátek. Doufáme, že se závod pojede i v příštím roce," řekl muž. Jen několik metrů od slovenského karavanu zaparkovali nadšenci z Itálie. Přijeli fandit krajanovi a sedminásobnému vítězi brněnské Grand Prix Valentino Rossimu. „Máme za sebou více než tisíc sto kilometrů cesty. Jsme tady po druhé a moc se na závody těšíme. Rossi vyhraje," věří Yuna Brotini.

16:49 Zastupitel Vlašín má obavy, aby pokračování Velké ceny negativně neohrozilo obraz Brna ve světě. „Když jsem byl hejtman Jihomoravského kraje, navázal jsem díky závodu Moto GP několik mezinárodních hospodářských smluv o spolupráci. Brno díky závodům znala většina lidí ve světě," uvedl lidovecký náměstek hejtmana Stanislav Juránek. Zastupitele o založení spolku diskutují už téměř hodinu a půl.

16:24 - Zastupitelé pořád diskutují o založení spolku. Nejvíce otázek na vedení města má zastupitel za zelené Mojmír Vlašín, který se proti podpoře Velké ceny vyhradil v minulosti už několikrát, a komunisté Martin Říha a Daniel Borecný. Momentálně zastupitelé opět probírají částečně začerněný audit, který dostali od Automotodromu v červnu.

16:15 - Zastupitelé jednají a kempy se mezitím dál plní. Také do kempu Alpa v Ostrovačicích na Brněnsku přijíždí lidé v karavanech i na motorkách. Dvě stě kilometrů ujel s kamarády z Havířova Petr Mervart. "Chtěli jsme se vyhnout uzavírkám na dálnici D1, proto jsme z ní sjeli. I na běžných cestách je však stav katastofální," popsal motorkář.

16:00 - Primátor Vokřál sdělil, že s brněnským Automotodromem jednají o tom, aby se do výběrového řízení na organizaci příštího ročníku závodu přihlásil. "Nikde jinde než na Masarykově okruhu se závod nemůže jet," uvedl Vokřál. Dále doplnil, že má k dispozici veškeré účetnictví Automotodromu. Náročné podle něj bude definovat konkrétní podobu výběrového řízení na organizátora závodu.

15:57 - Jako první se rozpravy chopil zastupitel za Stranu zelených Mojmír Vlašín. "Nelíbí se mi, že by zastupitelstvo mělo založit spolek, který bude pořádat Velkou cenu. Jak budou například zajištěny přiměřené ceny za služby od Automotodromu?," ptal se Vlašín primátora Petra Vokřála.

15:45 - Rozhodování o osudu Grand Prix hodně zajímá i lidi v kempech. Do největšího kempu Start, který se nachází pouze kilometr od Masarykova okruhu se už sjíždí fanoušci motocyklového závodu. Po třinácté zaparkoval na stejné místo karavan Palo Kopunec ze Slovenska. "Jezdíme sem už tradičně, je to pro nás velký svátek. Doufáme, že se závod pojede i v příštím roce," řekl muž. Jen několik metrů od slovenského karavanu zaparkovali nadšenci z Itálie. Přijeli fandit krajanovi a sedminásobnému vítězi brněnské Grand Prix Valentino Rossimu. „Máme za sebou více než tisíc sto kilometrů cesty. Jsme tady podruhé a moc se na závody těšíme. Rossi vyhraje," věří Yuna Brotini.

15:39 - Pokud brněnští zastupitelé nebudou jednat několik hodin, jejich schůzí ve čtvrtek dění kolem Grand Prix rozhodně neskončí. Od pěti hodin večer se uskuteční na Masarykově okruhu předzávodní tisková konference s jezdci nejprestižnější kategorie MotoGP.

15:38 - Jednání brněnského zastupitelstva zrovna začalo. Přítomno je pětatřicet zastupitelů z pětapadesáti. Zastupitelstvo je usnášeníschopné.

15:34 - Zatím do sálu dorazilo jednatřicet brněnských zastupitelů. Nepřítomných je pro tuto chvíli pětadvacet. Zastupitelstvo ještě nezačalo jednat.

15:20 - Podle první brněnské náměstkyně Kláry Liptákové na jednání zastupitelů dorazí všichni lidovečtí zastupitelé. „Ve čtvrtek ještě před jednáním se z dovolených vrátili všichni naši zastupitelé," uvedla náměstkyně Liptáková.

15:12 - Mojmír Vlašín podle nejnovějších informací dorazil.

15:11 - Kolik brněnských zastupitelů se o půl čtvrté sejde v zasedacím sále na brněnském magistrátu, není zatím známo. Z koaliční Strany zelených pravděpodobně dorazí pouze starostka brněnské městské části Jundrova Ivana Fajnorová. Nepotvrzený je dlouholetý odpůrce brněnské Velké ceny Mojmír Vlašín. Informace uvedla strana na svých facebookových stránkách.

15:00 - Podle hejtmana Haška pošle kraj dotaci třicet milionů korun zpátky na ministerstvo školství. Zbylých dvacet milionů korun plánuje kraj poslat přímo promotérovi Velké ceny španělské Dorně místo původně plánovanému příjemci brněnskému Automotodromu.

14:48 - Milovníky motorismu samozřejmě zajímají i zahraniční hvězdy. Tradičně největší zájem budí mezi diváky Ital Valentino Rossi. Už teď jsou v kempech vidět jeho fandové nejvíc. Pokud v neděli vyhraje, osamostatní se s osmi triumfy na čele pořadí nejúspěšnějších jezdců brněnské Grand Prix.

14:36 - Další zpráva k českým závodníkům: Zranění Karla Abrahama je ve skutečnosti horší než se na první pohled může zdát. „Komentoval jsem s ním minulou Velkou cenu a strávil s ním několik dní. Zranění kloubu na palci nohy vypadá opravdu ošklivě. Úspěch bude, pokud vůbec dojede kvalifikaci," popisuje Václav Svoboda.

14:20 - Pokud by se letos jednalo o poslední Velkou cenu v Brně, umístění českých zástupců by bylo o to důležitější. Televizní komentátor a expert na mistrovství světa silničních motocyklů Václav Svoboda věří Karlu Hanikovi na stupně vítězů v nejslabší kubatuře Moto3. „Mám takový pocit. Nakopne ho domácí atmosféra a tlak. Má to rád," myslí si zkušený znalec.

14:07 - Pokud by se zastupitelé neshodli, radost by to pravděpodobně neudělalo hvězdám, které se ve čtvrtek v poledne projížděly centrem Brna. Uskutečnila se tam slavnostní jízda současných i dřívějších motoristických hvězd. Zúčastnili se jí například první brněnský vítěz mistrovství světa v roce 1965 Phil Read nebo česká legenda Bohumil Staša. Více ZDE

14:00 - Za hodinu a půl budou vznik spolku projednávat také brněnští zastupitelé. "Doufám, že se rozhodnou stejně jako krajští politici," řekl Hašek.

13:53 - Rada Jihomoravského kraje už nominovala jednotlivé členy spolku. Na členy navrhli hejtmana Michala Haška, náměstka Romana Celého a předsedu kontrolního spolku Stanislava Navrkala.

13:45 - Vznik spolku zastupitelé Jihomoravského kraje schválili. Podpořili ho všichni přítomní politici. Pro tedy zvedlo ruku všech třiapadesát zastupitelů. Vše se obešlo bez nějakých debat či rozprav.

13:43 Kraj vrátí vládní dotaci, protože ji nemůže poskytnout Automotodromu.

13:41 Automotodrom je zadlužený a nemůže podle Haška dostat podporu z veřejného sektoru.

13:39 - Začalo jednání o vzniku spolku, který bude financovat Moto GP v dalších letech. "Znovu jsem se sešel s brněnským primátorem Petrem Vokřálem a ujistili jsme se o tom, že členy spolku bude jak kraj, tak město a Centrála turistického ruchu - jžní Morava. Město Brno má také právo doplnit čtvrtý subjek, dohodli jsme se, že to bude Turistické informační centrum města Brna," popsal Hašek.

13:38 - Fanoušci Grand Prix samozřejmě krom politiků sledují i to, jak se vede domácím želízkům v ohni. Jezdec Karel Abraham usedne na svůj stroj v nejsilnější třídě MotoGP ještě ne zcela fit. Stále cítí následky zranění kloubu na palci, chodí dokonce ještě o berlích.

13:30 - Začalo jednání zastupitelstva Jihomoravského kraje. "Protáhlo se jednání krajské rady, začali jsme o pětadvacet minut později. Do lavic zasedlo 53 krajských zastupitelů," uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

13:19 - V současné době jsou závodníci mistrovství světa už v Brně. V pátek od rána jsou na Masarykově okruhu na programu tréninky, v sobotu pak kvalifikace a v neděli přijde na řadu hlavní závod.

13:10 - Představitelé kraje ještě nezačali jednat. Jak dlouhé zdržení bude, zatím není jasné.

- aktuality z jednání zastupitelstva

- sportovní zajímavosti o Velké ceně

SOUVISLOSTI
- Na úterním zasedání městské rady se vedení Brna shodlo na založení spolku, přes který budou další ročníky Velké ceny financované. Zakládajícími členy spolku jsou město Brno, Jihomoravský kraj a centrála cestovního ruchu-jižní Morava.
- Pořadatelé motocyklové Grand Prix v Brně nedostali loni ani letos zatím žádnou finanční podporu z veřejných prostředků, protože by s největší pravděpodobností šlo o nedovolenou veřejnou podporu soukromému subjektu. Třicetimilionovou vládní dotaci z loňska má připravenou kraj, ale nemůže peníze použít na uhrazení dluhů Automotodromu z minulého ročníku Velké ceny.
- Promotérské společnosti Dorna, která závody zaštiťuje, Automotodrom dluží víc než sto milionů korun za pořádání minulých ročníků závodu.
- I přesto, že Automotodrom nezaplatil Dorně dluhy za minulý rok, šéf promotérské společnosti Carmelo Ezpeleta souhlasil s tím, aby se letos Velká cena v Brně jela. Podmínkou, aby Grand Prix v Brně zůstala i v dalších letech pro Ezpeletu bylo zaplacení závazků za minulý a letošní rok. A také nutná dohoda Automotodromu na veřejné podpoře pro rok 2016 ještě před letošní srpnovou Grand Prix.
- O záchranu Grand Prix se snaží jak město, tak Jihomoravský kraj a ministerstvo školství, které má sportovní akce na starost.
- V letošní roce si Brno zadalo audit v Automotodromu, který měl odkrýt případné špatné hospodaření s pěnezi. Audit s pětinou začerněných údajů kvůli obchodnímu tajemství poskytl Automotodrom zastupitelům Brna. Verzi s nezačerněnými údaji jim nechal k nahlédnutí v sídle společnosti na Masarykově okruhu, aby měli podklad pro rozhodnutí o mimořádné dotaci padesát milionů korun na letošní ročník závodů.

ČTĚTE TAKÉ: Žádný veletoč. Městská rada schválila založení spolku na záchranu Grand PrixČTĚTE TAKÉ: Grand Prix? Tisíce policistů a řada uzavírekČTĚTE TAKÉ: Výročí? Rossi bojuje o pamětní kostku ze starého okruhuČTĚTE TAKÉ: OBRAZEM: Motocykloví jezdci rozdávali v Dětské nemocnici podpisy i omalovánkyČTĚTE TAKÉ: Horko také na Automotodromu? Na tribunách zřídí sprchy a vodní klimatizace

LENKA ŠKLUBALOVÁ

EMA ZEZULOVÁ