Události roku 1919 výrazně zamíchaly i rozložením společnosti. Rozšíření Brna totiž výrazně posílilo pozici brněnských Čechů oproti Němcům. Před první světovou válkou se zhruba pětašedesát procent osob hlásilo k německé a třetina k české národnosti.

Brněnský deník Rovnost pro vás vytvořil speciální téma k výročí 100 let velkého Brna.Brněnský deník Rovnost pro vás vytvořil speciální téma k výročí 100 let velkého Brna.Zdroj: DENÍKPři sčítání po vytvoření Velkého Brna se situace proměnila. „Asi sedmdesát procent se hlásilo k české a jen čtvrtina k německé národnosti,“ porovnal Pavel Košťál z Muzea města Brna.

Po sloučení obce ve velké míře s Brnem srostly. Zároveň podle historika ale do jisté míry ztratily venkovský charakter, začaly se v nich usazovat jiné typy lidí.

Sedminásobně větší

Rozhodnutím o spojení ve Velké Brno se před sto lety rozloha města několikrát zvětšila. Jednou z připojených částí bylo i Královo pole (na snímku Ugartova třída, foto: archiv Muzea města Brna)

SEDMINÁSOBNĚ VĚTŠÍ. Rozhodnutím o spojení ve Velké Brno se před sto lety rozloha města několikrát zvětšila. Jednou z připojených částí bylo i Královo pole (na snímku Ugartova třída).SEDMINÁSOBNĚ VĚTŠÍ. Rozhodnutím o spojení ve Velké Brno se před sto lety rozloha města několikrát zvětšila. Jednou z připojených částí bylo i Královo pole (na snímku Ugartova třída).Zdroj: Archiv Muzea města Brna

Ilustrační foto.
Obžaloba: muž nutil nezletilou dívku k sexu za peníze

Zaniklý název

Před sto lety ještě noví Brňané znali označení Kamenný Mlýn (na snímku). S připojením k městu se ale hranice části postupně rozplynuly. (autor: archiv Muzea města Brna)

ZANIKLÝ NÁZEV. Před sto lety ještě noví Brňané znali označení Kamenný Mlýn (na snímku). S připojením k městu se ale hranice části postupně rozplynuly.ZANIKLÝ NÁZEV. Před sto lety ještě noví Brňané znali označení Kamenný Mlýn (na snímku). S připojením k městu se ale hranice části postupně rozplynuly.Zdroj: Archiv Muzea města Brna

Stal se druhým nejmenším

Brno se připojením 23 obcí stalo druhým největším městem Československa. Na snímku Nový Lískovec, který je druhou nejmenší částí. (autor: Archiv města Brna)

STAL SE DRUHÝM NEJMENŠÍM. Brno se připojením 23 obcí stalo druhým největším městem Československa. Na snímku Nový Lískovec, který je druhou nejmenší částí.STAL SE DRUHÝM NEJMENŠÍM. Brno se připojením 23 obcí stalo druhým největším městem Československa. Na snímku Nový Lískovec, který je druhou nejmenší částí.Zdroj: Archiv města Brna

Tradiční brněnské Velikonoce na ledě.
Brněnské Velikonoce na ledě pomohly Dětskému domovu Dagmar

Spojeny v jedno

Novou část Brna vytvořily dvě dříve samostatné obce Maloměřice a Obřany (na snímku Pohled na Cementárnu, autor: Archiv města Brna)

SPOJENY V JEDNO. Novou část Brna vytvořily dvě dříve samostatné obce Maloměřice a Obřany ( na snímku Pohled na Cementárnu). autor: Archiv města BrnaSPOJENY V JEDNO. Novou část Brna vytvořily dvě dříve samostatné obce Maloměřice a Obřany ( na snímku Pohled na Cementárnu). autor: Archiv města BrnaZdroj: Archiv města Brna