Starší projekt stavby hřiště a úpravy terénu se rozhodli politici rozšířit. Zvelebit chtějí nejen oblast mezi nástupišti a vstupem do podchodu, ale celý prostor Staré osady. „Začátkem letošního roku jsme zjistili, že máme peníze na revitalizaci větší oblasti," oznámil v pondělí židenický místostarosta Petr Kunc.

Městská část zaplatí za úpravy přes tři miliony korun, další peníze chce tamní vedení získat z přebytků rozpočtu Brna.

Místostarosta uvedl, že radní plánují odstranit nevyhovující stromy a keře a nahradit je novými. „Vysadí je zaměstnanci Veřejné zeleně města Brna jako takzvanou náhradní výsadbu za stromy, které v Židenicích vykáceli," dodal Kunc. Dřeviny začne městská firma měnit na podzim, kdy pro to nastává vhodné období.

Dříve se cestující i obyvatelé okolních domů dočkají košů na tříděný odpad. Nádoby se na Staré osadě objeví v létě, kdy přepravní uzel využívá méně cestujících. „Přidání košů vítám. Je ale potřeba, aby byly na dobrých místech. Ať staří lidé nemusí chodit dva kilometry," řekla tamní dlouholetá obyvatelka Dana Hradilová.

Do budoucna na místo prosazuje Kunc také podzemní kontejnery. „Zatím o projektu nemáme informace. Některé městské části to ale dělají tak, že nádoby zařídí samy a s námi pak domluví pouze odvoz odpadu," reagoval mluvčí firmy SAKO Martin Drozd.

Brněnský deník Rovnost již dříve informoval o plánu žáků z nedaleké základní školy v Gajdošově ulici vyzdobit podchod vedoucí ze Staré osady. S myšlenkou přišel tamní žákovský parlament a děti už i navrhly novou podobu, se kterou jim pomůže brněnské umělecké sdružení Artissimo. „Vytvoří tam pomalované panely rozměrů dva krát tři metry. Podchod pod Gajdošovou ulicí je dlouhý, takže předpokládám, že vyzdobení bude také trvat delší dobu," poznamenala předsedkyně Artissima Veronika Marušková.

Podle ředitelky školy Markéty Olbertové její žáci chtějí v projektu i nadále pokračovat.

JAN ŽLEBEK

DANIEL HRBOLKA