Spousta lidí se chtěla jen na webu podívat, v jaký moment vyfotili fotografové velké společnosti místo, kde bydlí, místo, kde pracuje, místo, kam často chodí. Jestli náhodou na fotce nebudou zrovna oni.

Najít si své bydliště na mapě na internetu jde už dlouho. Před pár lety mapové servery nabídly i možnost satelitního pohledu na konkrétní místo.

A před dvěma lety firma Google zprovoznila svůj projekt Street View. Člověk si na konkrétním místě jakékoliv ulice ve vybraném městě klikne a otevře se mu panorama, které si může otáčet kolem dokola.

Může se tak podívat klidně i na to, jestli v daný moment měl otevřené dveře, okno, jestli náhodou nevjížděl autem do garáže.

Teď má tuto možnost díky rumunským stránkám norc.cz i každý Brňan. Může si prohlédnout prakticky vše (tedy až bude na mapě).

Ale pozor. Tento systém totiž nabourává soukromí lidí. A mnoha lidem už zničil (či přinejmenším zkomplikoval) život. Třeba muži, kterého si na panoramatické fotce našla jeho žena zrovna ve chvíli, kdy vycházel z nevěstince.

Nebo člověku, který zvrací za autem v jedné jinak nijak zvláštní ulici jednoho jinak nijak zvláštního britského města. Či mladé ženě, bezelstně se opalující „nahoře bez“ na trávě v parku.

Nikdo z nich netušil, že jej někdo fotí. A každému z nich narušilo takové focení osobní svobodu. Svobodu, kterou už tak narušují kamery na každém kroku. Velký bratr nespí.