„Pokračují stavební úpravy v přízemní obchodní jednotce, kde se připravuje nová moderní prodejna Albert," řekl Deníku jednatel společnosti Velký Špalíček Pavel Král.

Součásti změn v obchodním centru bude například úprava podlah, fasády, vchodů nebo modernizace technologií v několika sálech multikina. „Řada změn se také odehrává v místech, která zůstávají pro oči návštěvníků skryta. Jedná se především o vzduchotechniku, řídící systémy nebo zařízení pro vytápění," sdělil Král.

Velký Špalíček vlastní Biskupství brněnské, které prostory odkoupilo v roce 2020. „Velký Špalíček je samostatná organizace, kterou řídí profesionální managemen. Biskupství nijak nezasahuje do jeho obchodní či marketingové strategie,“ vysvětlila mluvčí biskupství Anežka Benešová.

Společnost se podle ní drží v zisku, který odpovídá odhadům, na základě kterých biskupství tuto společnost pořizovalo. „Peníze ze zisku jsou určené k pokrytí nákladů na služby, které Biskupství brněnské a jeho jednotlivé organizace poskytují lidem na území Jihomoravského kraje a kraje Vysočina," zmínila Benešová.

Je to ojedinělá záležitost

Fakt, že by obchodní centrum vlastnila taková instituce jako biskupství, je podle ekonoma Lukáše Kovandy ojedinělá záležitost. „Církve ovšem prošly mnoha změnami, a proto není zvláštností, že mohou být v současnosti dobře uzpůsobené i k vedení firem,” komentoval Kovanda.

Návštěvnost centra podle jednatele Velkého Špalíčku každý rok stoupá. „Já sem teď chodím docela ráda kvůli novému knihkupectví, kde si třeba i sednu v kavárně. Mají hezké prostory,“ svěřila se reportérce Deníku například studentka Nikola Puhlovská.

Známou funkcionalistickou budovu na nároží brněnských ulic Nádražní a Bašty nabízí město k pronájmu.
Budoucnost budovy bývalého Čedoku u nádraží v Brně? Čtyři zájemci o pronájem

Obchodní centrum už více změnami prošlo. Správci budovy se snaží nabídku služeb průběžné upravovat, aby odrážela potřeby zákazníků. „V nedávné době zahájila svůj provoz prodejna Tescoma. To nejlepší z francouzské dermokosmetiky a parafarmacie nabízí ve své první prodejně na Moravě firma La Pharmacie Française. V předvánočním období přivítalo první zákazníky zlatnictví Yes,“ vyjmenoval Král.

Návštěvníci kritizují nabídku služeb

Podle některých návštěvníků je však nabídka služeb ve Velkém Špalíčku nedostatečná. „Já sem většinou zajdu do kina nebo do drogerie, když jsem zrovna poblíž. Na nějaké větší nákupy to tu ale moc není, je tu málo obchodů," podotkla návštěvnice Daniela Dvořáková.

Velký Špalíček budil od začátku rozporuplné emoce. Trnem v oku byla budova především architektům. Podle nich nepřinesla městu žádnou přidanou hodnotu, vadilo i to, že při výběru stavitele nebylo vypsané výběrové řízení.

Zdroj: Deník/Karolína Kučerová

Student filozofické fakulty Masarykovy univerzity hodil na protestu proti Velkému Špalíčku v roce 2001 při otevření centra po primátorovi několik rajčat. Přišel vyjádřit nesouhlas s asi dalšími dvěma stovkami lidí. Mladíka strhla ochranka a při potyčce se zranila starší žena. Upadla a poranila se do hlavy. Demonstrující roztáhli transparenty s nápisy Náhrob sobě nebo Fuj.

Velký Špalíček:

  • Komplex vznikl na místě jedné z nejstarších zástaveb v Brně, pocházela ze 13. století.
  • Při druhé světové válce ale měšťanské domy poničilo bombardování.
  • 31. srpna 2001 centrum slavnostně otevřelo Brňanům.
  • Nevítali ho nadšeně, budova se mnohým nelíbila.
  • V listopadu 2020 centrum koupilo brněnské biskupství.