Než oba dobrodruzi vyšli do pusté krajiny, museli si obstarat střelnou zbraň. „Na Špicberkách platí zákon, že bez pušky nesmíte z města. Je to opatření kvůli ledním medvědům, kteří mohou zaútočit,“ podotýká Štrunc.

Pušku sehnali od Poláka, který na půjčování zbraní turistům vydělává. Kromě pušky a signální pistole jim poskytl i psa, který medvěda ucítí a upozorní na něj. „Byl to takový výhodný balíček. Nejvíce mě překvapilo, jaký výběr zbraní nabízel. Na naší pušce byla vyražená nacistická orlice,“ směje se cestovatel.

Při pěší cestě do města Pyramiden se několikrát brodili přes řeku. „Na naší trase nás čekaly dva velké brody. První jsme zvládli, ale ten druhý byl už příliš nebezpečný,“ vzpomíná jednadvacetiletý absolvent hudební konzervatoře. Ledovcová voda v těchto řekách má asi pět stupňů.

Denně trojice nachodila až třicet kilometrů. Oba cestovatelé nesli na zádech třicetikilové batohy. Přespávali v loveckých chatách. „Některé dřevěné chatky jsou pěkné. Jednou jsme ale spali ve staré polorozpadlé boudě s děravou střechou,“ říká Štrunc.

Do opuštěného ruského města nakonec dojeli lodí.

Při putování jedli pouze bezmasé potraviny. „Nejsem vegetarián, ale byl to zajímavý nápad,“ vysvětluje volbu jídelníčku Brňan.

Nikoho z výpravy medvěd nesežral a oba dobrodruzi v pořádku dojeli zpět do Brna. „Po příjezdu jsme rozbalili sušenky. Ty nám chyběly,“ přiznává Štrunc.

PETR UHLÍŘ