„Je to politická vražda. Chci se omluvit za Občanskou demokratickou stranu, která nedokázala svoje problémy vyřešit sama a tuto trapnou záležitost přehodila na zastupitele,“ reagoval na výsledek hlasování Venclík.

Pro jeho odchod z krajské rady se v tajném hlasování vyjádřilo jednačtyřicet z čtyřiačtyřiceti hlasujících. Osmnáct lidoveckých zastupitelů opustilo zasedací sál už před projednáváním Venclíkova odchodu. „Nechtěli jsme se účastnit vnitrokoaličních sporů. Když se sestavovala na podzim koalice, tak se nás jako druhé nejsilnější strany také nikdo neptal. Odchod jednoho člena rady na jejím směřování nic nemění,“ prohlásil lidovecký šéf Stanislav Juránek.

Z personální rošády v radě nemá podle svých slov radost ani krajský hejtman Michal Hašek. „Ze strany občanských demokratů nezazněly žádné věcné důvody. Milan Venclík pracoval v radě bezkonfliktním způsobem,“ prohlásil Hašek s tím, že jeho strana hlasovala pro odvolání radního protože ctí koaliční smlouvu.

Naopak předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka je s jednáním spokojený. „Podle nás je to standardní a demokratický akt. Náhradu máme více než dobrou, Ilonu Sokolovou,“ řekl Kadrnka.

Místostarostka brněnských Vinohrad Sokolová byla také vzápětí zvolená za novou členku rady. „Děkuji především za důvěru zastupitelského klubu,“ děkovala.

Pád Milana Venclíka začal už letos v červnu. Tehdy odstoupil z postu šéfa jihomoravské ODS po té, co jej nezařadila na kandidátku do poslanecké sněmovny. Vzápětí jej nové vedení strany vyzvalo, aby opustil krajskou radu i zastupitelstvo. „Své odstoupení zdůvodnil malou podporou. A bez ní nemůže ani sedět v radě,“ vysvětlil Kadrnka.

Venclík na sebe upozorňoval spíše negativně, říká politolog

Bývalý krajský radní za občanské demokraty Milan Venclík skončil ve vedoucích pozicích své strany i Jihomoravského kraje hlavně kvůli zákulisním hrám, na které nemá běžný volič možnost dohlédnout. Myslí si to brněnský politolog Martin Bastl.

„Spíše než veřejně deklarované důvody stojí za odvoláním Venclíka zákulisní rivalita uvnitř strany,“ řekl Bastl. Podle něj tomu nasvědčuje i aféra se zveřejněním nahrávky údajného rozhovoru mezi senátorem Vlastimilem Sehnalem z ODS a podnikatelem Přemyslem Veselým, v němž zaznívá, že Venclík krade úplatky pro Občanskou demokratickou stranu ze stavebních zakázek. „Spekuluje se, že nahrávku před loňskými krajskými volbami vynesl právě některý z občanských demokratů,“ upozornil Bastl.

Venclíkovi podle něj udělalo špatné jméno množství afér, které byly s jeho jménem spojovány. „Upozorňoval na sebe spíše negativně. Mluvilo se korupci a úplatcích. Hodně lidí také určitě zmátlo i to, že se domluvil se sociálními demokraty na krajské koalici,“ uvedl Bastl.
Určitou roli na Venclíkovu pádu podle Bastla hraje také joho snaha hromadit funkce a být zároveň krajským radním i poslancem. „Část členů jihomoravské ODS se mohla cítit Venclíkem odsunutá či odstrkovaná. Jak velký vliv to mělo na letní události si však netroufám odhadnout,“ sdělil Bastl.
Odvolaný krajský radní Milan Venclík prohlašuje: Byla to politická vražda

Včerejší hlasování krajského zastupitelstva znamenalo definitivní tečku za érou bývalého předsedy jihomoravských občanských demokratů Milana Venclíka. Doplatil na to, že se proti němu postavila vlastní strana. Přesto jí chce zůstat věrný. „Nebudu nezařazený rebel a nemíním opustit ODS. Jen bych chtěl aby byla trochu jiná,“ tvrdí Venclík

Nevlastní vůlí jste skončil s rolí krajského zastupitele. Už víte co budete dělat dál?
Zůstanu zastupitelem. Je to funkce, kterou mi ze zákona naštěstí nemůže nikdo vzít. Myslím, že jsem pro kraj odvedl velký kus práce. Všechny projekty na nichž jsem pracoval jsou moje děti, Chci aby dál úspěšně pokračovaly.

Když se na vašem odvolání domluvili lídři občasnkých a sociálních demokratů, bylo jasné že v radě končíte. Proč jste funkci raději nesložil sám?
Chtěl jsem aby byl dokonán až do konce čin. který je podle mně v podstatě politická vražda. Ten, kdo ji spáchal za ni musí nést i odpovědnost. Postu šéfa jihomoravské ODS jsem se v červnu vzdal dobrovolně, ale na kraji jsem chtěl dotáhnout do konce svoji práci. Je dost velká, nemám se za co stydět.

Jak jste hlasoval v obou dnešních volbách?
V té první samozřejmě ne pro své odvolání, to je logické. V té druhé jsem podpořil Ilonu Sokolovou. Velice si jí vážím a jsem připraven ji podpořit v této i dalších funkcích.