Sedmadvacetiletý Lukáš Čeloud je upoutaný na invalidní vozík. Přesto pravidelně cvičí na venkovních takzvaných workoutových hřištích se zdravými lidmi. Od středy už se ale příliš vysokými úchopy, či jinými prvky nevhodnými pro vozíčkáře, nemusí omezovat. V brněnském Jundrově totiž otevřeli první workoutové hřiště pro hendikepované ve městě.

Mladý sportovec i mnozí další si tak poprvé užijí pobyt na hřišti naplno. „Už šest let cvičím na běžných hřištích, nemohl jsem tam ale dělat některé cviky. Teď konečně můžu na všechna stanoviště,“ řekl Čeloud.

Nové workoutové hřiště lidé najdou v areálu Hroch. „Je specifické hlavně tím, že cvičební sestavy mají speciální úchopy, které jsou širší a jsou umístěny níž, aby na ně hendikepovaní dosáhli. Okolo jednotlivých stanovišť je také více místa pro přístup s invalidním vozíkem,“ uvedl za nadační fond Emil, který s nápadem na speciální hřiště přišel, Pavel Zbožínek.

O výstavbě workoutového hřiště pro tělesně postižené začal fond s městem jednat před dvěma lety. „Inspirovali jsme se podobným v Hluboké nad Vltavou. Nápad jsme ukázali brněnskému magistrátu, který s námi na projektu začal okamžitě spolupracovat. Dva roky na to bylo hřiště hotové,“ vysvětlil Zbožínek.

Pod vedením Lukáše Čelouda zde v budoucnu možná vznikne také workoutový klub pro handicapované. „Očekávám, že ze začátku bude o cvičení zájem velký. Pevně věřím, že se najde i několik lidí, kteří na hřiště začnou chodit pravidelně. Jednotlivé cvičební sestavy jsou velmi rozmanité, dá se na nich posilovat a nebo se jen zlehka protáhnout,“ uvedl Čeloud.

V polovině roku budou mít tělesně postižení v Brně ještě více možností, kam za posilováním vyrazit. Hřiště, které bude částečně uzpůsobené vozíčkářům, totiž nyní budují také v Bystrci. „Na Kamechách vyroste velký multifunkční areál, jehož součástí budou i speciálně upravené cvičební stroje. Otevřeme jej v polovině června,“ sdělil starosta městské části Tomáš Kratochvíl.

Workoutová hřiště často navštěvují lidé například v Brně-severu. „Máme dva takové areály. Na několika dalších místech lidech lidé najdou také nejrůznější cvičící stroje. Ta místa jsou hojně navštěvována a občané se ptají po dalších, proto plánujeme v budoucnu cvičební prvky přidat také u Soběšické ulice,“ uvedl starosta městské části Martin Maleček.

Cvičební stroje pod širým nebem lidé navštěvují také v Králově Poli. Pravidelně tam cvičí například Tomáš Duchoň. „Je to mnohem příjemnější, než posilovat někde uvnitř,“ svěřil se sportovec.