Protože automaty už ztratily svůj účel, rozhodla se je společnost O2 zrušit. Hlavním důvodem je stále menší zájem je využívat. „Z řady z nich lidé volají méně než jednou za měsíc,“ uvedla mluvčí operátora Lucie Jungmannová.

Budky začnou mizet zkraje příštího roku. Odstraňování potrvá několik týdnů. Technici nejprve odmontují telefon, poté kabinu a následně místo dají do původního stavu. Staré automaty pak čeká ekologická likvidace. Chybět nebudou třeba Tomáši Mazalovi. „Automat jsem naposledy využil někdy před dvaceti lety. A ani netuším, kde ve městě vlastně jsou,“ vyjádřil se Brňan.

V některých menších obcích si lidé přesto z budek ještě zavolají. „Díky povinnosti zajistit takzvanou univerzální službu je budeme nadále provozovat v obcích do dvou set obyvatel. A také tam, kde není dostatečně silný mobilní signál,“ dodala mluvčí.

Na Brněnsku je nyní 104 veřejných telefonů. Zůstane jich jen čtrnáct. Za jejich rušením jsou také vysoké náklady na provoz a vandalové. „Výnosy z volání tak ani zdaleka nepokrývají náklady na údržbu a provoz,“ upozornila Jungmannová.

V Brně-městě lidé mohou momentálně potkat šestapadesát telefonních budek. Například v městské části Brno-sever jsou na náměstí Republiky a v Jugoslávské ulici. Zástupci radnice udělali mezi obyvateli neoficiální průzkum, když se dozvěděli, že se mají tři automaty v Husovicích rušit.

„Zjistili jsme, že lidé mají zájem o budku na náměstí Republiky. Jenže jedna věc je zájem, na druhé straně to, jestli ji vůbec někdo využívá,“ sdělil starosta městské části Martin Maleček.

Rušení se dotkne kromě Brna i Znojma, Blanska, Hodonína a dalších míst na jižní Moravě. V kraji je 294 budek, zůstane jich devětaosmdesát. „Telefonní budka u nás stávala vedle hospody. Ani nevím, kdy ji odstranili. Nemám informace od místních, že ji někdo postrádá,“ vyjádřil se už dříve starosta Skoronic na Hodonínsku František Bíla.

Avšak i pro staré veřejné telefony se může najít nové využití. Třeba přes projekt KnihoBudky. Jeho tvůrci místa mění na malé veřejné knihovny.

Lidé tam knihy nosí, a naopak si je mohou půjčit nebo i vzít. V Brně služba zatím nefunguje. „Jednal jsem tam spíše s jednotlivci, kteří se o projekt zajímali. Nejlepší je, když město osloví lidé bydlící v okolí automatu,“ sdělil za KnihoBudky Jan Bičák.

Najít další využití pro telefonní budku se zamlouvá i Brňance Pikhartové. „Líbí se mi, že se s nimi udělá něco užitečného,“ řekla důchodkyně.

Rušení telefonních budek v Brně a kraji
- kdy je začnou odstraňovat: na začátku příštího roku
- jak dlouho to potrvá: několik týdnů
- kolik jich zůstane na Brněnsku: ze 104 jen čtrnáct
- kolik jich zůstane v Brně: žádná
- kolik jich zůstane v Jihomoravském kraji: z 294 devětaosmdesát
- hlavní důvod: jsou málo využívané a ničí je vandalové

SIMONA CHLUPOVÁ