Například v Žebětíne s víc než šedesáti procenty vyhrál lidovec Vít Beran, který je starostou už dvacet let. Obhájili také všechny tři zelené starostky, a to Milada Blatná v Komíně, Jana Drápalová v Novém Lískovci a Ivana Fajnorová v Jundrově. Zelená pro náš Jundrov získala téměř padesát procent hlasů a má osm zastupitelů. „Jsem ráda, že lidé vidí naši práci a podle toho nás hodnotí,“ uvedla lídryně kandidátky Fajnorová.

Dosavadní starostka Jana Drápalová opět zvítězila v Novém Lískovci. Její Tři oříšky pro Lískovec získaly přes třicet procent hlasů.Zdroj: DENÍK/Lubomír StehlíkZelení ovládli Nový Lískovec již popáté. Tři oříšky pro Lískovec získaly přes třicet procent. „Mandáty jsou hodně roztříštěné. Nejspíš ale jako první s možností koalice oslovíme druhou vítěznou stranu, tedy občanské demokraty,“ sdělila Jana Drápalová.

Volební štáb ANO v Brně.
Komunální volby: Brno ovládlo podruhé za sebou ANO. Vítězství slavilo šampaňským

Kompletní výsledky z městských částí najdete přehledně v pondělním (8.10. tištěném vydání Brněnského deníku Rovnost.

Po špatném výsledku v minulých volbách letos ovládli nejlidnatější městskou část Brno-střed občanští demokraté. Jejich kandidátku vedl Vojtěch Mencl. O koalici chce jednat se všemi stranami v zastupitelstvu kromě SPD. „Bohužel se do zastupitelstva nedostali některé pravicové strany jako třeba TOP 09. Spolupráci si dovedu představit s lidovci a třeba i Piráty,“ uvedl Mencl.

Rektor Mikuláš Bek a bývalý ředitel Českého rozhlasu Brno a Zlín Jaromír Ostrý. Dva soupeři do druhého kola senátních voleb v obvodu 59 v Brně.
Rozhodlo necelých tři sta hlasů. O Senát se utkají rektor Bek a ředitel Ostrý

Jako priority lídr určil bydlení a dopravu. „Chceme zlepšit parkování ve městě, třeba zmírněním systému rezidentního parkování. V městské části je hodně neobsazených bytů, které můžeme privatizovat. Jiné byty můžeme lidem nabídnout k vlastní úpravě, aby je mohli zrekonstruovat,“ řekl Mencl.

Lídryně Žít Brno Barbora Antonová.
Čtyři procenta pro Žít Brno. Překvapení minulých voleb nebude v zastupitelstvu

Před volbami odešel ze sociální demokracie její dlouholetý člen a starosta Vinohrad Jiří Čejka. Do voleb šel s vlastním uskupením Jiří Čejka s občany pro Vinohrady. V jedenadvacetičlenném zastupitelstvu získal deset mandátů. Sociální demokraté jen jeden. „Nepředpokládal jsem takový výsledek, ale těší mě. Ukázalo se, že moje vidění ve sporu se sociálními demokraty se ukázalo jako správné. Trefili jsme se do přání velké skupiny lidí. Začínáme se domlouvat na koalici. Chci mluvit se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly. Už dnes začnu obvolávat jejich členy,“ komentoval výsledky voleb v neděli dopoledne Čejka.

Lídr ČSSD do brněnského magistrátu Oliver Pospíšil ve volebním štábu.
Poražená ČSSD a koalice? Nebudeme ti, kteří budou určovat tón, přiznává Pospíšil

Nejlepší volební zpravodajství z vašeho okresu, kompletní výsledky všech obcí, vizitky zastupitelů okresního města, analýzy možných koalic. To vše nejpodrobněji a nejkvalitněji v pondělním vydání Deníku Rovnost.

Stávající vedení si přáli vyměnit třeba obyvatelé Černovic. Přes třicet procent lidí zvolilo Společně pro Černovice, které vedl Ladislav Kotík z TOP 09. Prvenství neobhájili sociální demokraté, kteří získali přes patnáct procent.

Sčítání volebních lístků.
Komunální a senátní volby 2018 skončily. Podívejte se na online zpravodajství