Slavnosti ráno začínají turistickým pochodem. Poté se návštěvníci stávají svědky života ve starodávné keltské vesnici. Své řemeslo jim představuje například kovotepec, jehož výrobky mohou lidé následně odkoupit. „Nejvíce se zajímají o šípy, kterým kovám hroty. Skoro je nestíhám vyrábět,“ říká muž.

Nástroje lukostřelců zdobí skutečná pera. „Nejčastěji husí, krocaní nebo dravčí, například z káňat,“ dodává řemeslník.

Někteří hosté se na festival vystrojili dobově. Dlouhé lněné šaty zdobí například Rachel Fojtů. „Len v horku chladí, takže je v nich příjemněji, než v běžném oblečení,“ vysvětluje mladá žena.

Na nádvoří vládne veselá a uvolněná atmosféra. Mnoho lidí si koncerty užívá na dekách roztažených na trávníku. Řadu let navštěvuje festival Sigrid Wibbe, která na něj zavítala s dětmi. „Moc se nám líbí dobová hudba a místní historické prostředí,“ vypráví.

Velký potlesk věnují diváci taneční skupině La Quadrilla, která představuje několik tradičních irských a skotských tanců. Poté moderátor svolává na parket i přihlížející. Desítky lidí za okamžik vytváří dva soustředné kruhy. „Raz, dva, tři, poskoč,“ počítá kroky tanečníkům, kteří jej učenlivě naslouchají.

Festival pokračuje až do pozdních hodin. O půl jedenácté večer se lidé mohou těšit například na ohnivou show, konanou na počest boha Slunce.