S rekonstrukcí vytížené brněnské ulice proto město počká minimálně do dokončení části okruhu v Žabovřeské ulici. „Po Veveří jezdí denně přes jedenáct tisíc aut. Minimálně šest tisíc z nich ulicí jen projíždí,“ informoval projektant Vlastislav Novák z kanceláře Ossendorf, která novou podobu Veveří pro město zpracovala.

Projíždějící auta by měl zastavit pomyslný dopravní špunt tvořený omezením vjezdu v místě stávající zastávky Grohova. „Do spodní části ulice vjede pouze dopravní obsluha a hromadná doprava. Zbytek bude sloužit chodcům a cyklistům. Vysadíme také další stromy do aleje a auta zaparkují podélně mezi nimi,“ popsal svou vizi Novák.

Tamní obyvatelé se obávají, že po rekonstrukci budou v ulici jen obtížně hledat parkovací místo. „Je pravda, že je kvůli provozu ulice hlučná, to by se mohlo zlepšit. Jezdím ale autem a jsem zvyklá parkovat u domu. Bojím se, že se k němu po opravě ani nedostanu,“ poznamenala Markéta Coufalová, která v ulici bydlí.

Veveří se stane za pár let kvetoucí obchodní třídou.Zdroj: Magistrát města Brna

Znemožnit řidičům stání u domů, obchodů či úřadů zástupci města nechtějí. „Z ulice budou vjezdy do obydlených vnitrobloků. Přibydou tam navíc parkovací místa,“ zmínil náměstek primátora Matěj Hollan. Dodal, že zástupci města výslednou podobu ulice projednají s lidmi na veřejných diskuzích.

Řidiči, kteří po změně zamíří do centra, pojedou podle plánu Kounicovou ulicí. „Zásadně ji to nezmění, projede jí asi o dva tisíce aut denně více,“ doplnil Novák.

Přesně pět let už jezdí řidiči skrz Královopolské tunely.
Bída velkého městského okruhu: po tunelech už pět let nic nového

Podle zástupců města je nutné na proměnu třídy navázat úpravou dalších ulic. „Projekt se ale zatím týká jen úseku po Konečného náměstí. Na navazující část až po Šumavskou ulici musíme zadat novou studii.

Chceme řešit i průjezd Mendlovým náměstím,“ uvedla zastupitelka Hana Kašpaříková.

Město zatím čeká na dokončení dokumentace pro územní řízení. Po zahájení bude podle plánu rozsáhlá rekonstrukce trvat dva roky.

Ilustrační fotografie.
Cestování zpříjemní pět nových zastávek. Zkrátí cestu na nákup či do knihovny