Přestože byla ve hře varianta vyčlenit pro lidi v nouzi i dvojnásobek, shodli se zastupitelé po zhruba hodinové diskuzi na dvaceti bytech. Opoziční politici z hnutí ANO to nepodpořili. „Nehlasovali jsme ani pro dvacet ani pro čtyřicet, protože to podle nás není řešení. Projekt jako takový podporujeme. Koalice by současně měla mít s prominutím koule na to, aby její zástupci řekli, kolik bytů pro chudé chtějí,“ zdůvodnil postoj bývalý primátor a nynější zastupitel Petr Vokřál.

Nárok na bydlení podle rozhodnutí zastupitelů nebudou mít například závislí na návykových látkách či bývalí trestanci. „Kritéria pro výběr uchazečů nyní myslí na ty, kteří bydlení nejvíce potřebují, jako jsou samoživitelky, rodiny či děti z dětských domovů. Byl bych rád, kdyby se podařilo celou situaci uklidnit. Myslím si, že minimálně dvacet bytů není málo,“ řekl náměstek pro sociální oblast Robert Kerndl.

Podle něj je možné, že se zástupcům města podaří po jednání se starosty městských částí sehnat bytů víc.

Rezidentní parkování v Brně. Ilustrační foto.
Rok nového parkování v Brně: zmatky, tisíce přestupků i vítaná změna

Opačný názor má Freund. „Počet je extrémně nízký. Problém vidím i v tom, které skupiny budou z projektu vyloučené. K nejpotřebnějším se byty vůbec nedostanou,“ řekl.

Podpořit protest přišla například Kateřina Hájková Klíčová. „Sociální pracovníci i neziskové organizace říkají, že jejich klienti, kteří potřebují pomoc, nacházejí novou šanci právě v projektech jako je Housing First. Často jsou mezi nimi právě lidé, kteří za sebou mají drogovou závislost nebo vězení,“ kritizovala.

V nejbližší době se sejdou členové pracovní skupiny pro výběr uchazečů i bytů. První člověk by mohl najít bydlení zhruba do půl roku.