Se svým otcem se stejně jako stovky dalších návštěvníků přišli v sobotu dopoledne podívat do přístaviště na Brněnské přehradě na slavnostní spuštění nové lodi Vídeň na vodu. To dopravní podnik uspořádal k pětašedesáti­letému výročí lodní dopravy na přehradě. Lidé se srocují před zábranami, které ohrazují prostor před novou lodí. Ta zatím zůstává v suchém doku. Přístavištěm se nese hudba, za kterou může živě hrající kapela pod lodí. Všichni čekají na brněnského primátora s vídeňskou delegací, kteří mají za úkol loď pokřtít.

Kolem jedenácté hodiny dopoledne skutečně primátor Roman Onderka speciálním mikrobusem přijíždí i se svým vídeňským protějškem starostou Michaelem Häuplem, rakouským velvyslancem v České republice Ferdinandem Trauttmansdorffem a dalšími členy delegace.

Všichni důležití muži už jsou na místě a samotný křest může začít. Mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová si bere do ruky mikrofon, poprosí o pozornost a všechny přítomné přivítá – přihlížející i hosty z vedení Brna a Vídně. „Máme štěstí, že i sluníčko se nám ukázalo,“ řekne před tím, než předá slovo řediteli brněnského dopravního podniku Bedřichu Prokešovi a má pravdu, protože sílící dopolední slunce se v jejích zlatavých vlasech krásně zaleskne.

Po Prokešovi se ujímá slova Onderka. „Děkuji našim vídeňským hostům, že přijali pozvání a přijeli,“ pronáší k přítomným brněnský primátor. Podotkne, že jejich návštěva je u nás opravdu vážená, nejen díky tomu, jak naší republice a Brna představitelé hlavního rakouského města pomáhali před a krátce po vstupu České republiky do Evropské unie. „Je pravda, že my z Brna máme vždy o něco blíže do Vídně, než do Prahy,“ uzavírá svůj proslov Onderka.

Po něm mluví vídeňský starosta Häupl, který zmíní, jak si pojmenování lodi cení a že to pro něj není jen prázdné gesto. Velvyslanec Trauttmansdorff potom zažertuje, že sobotní dopolední krásné počasí není náhoda. „V dobách monarchie, když přijel na návštěvu z Vídně císař, tak bylo vždycky krásně. Říkalo se tomu Kaiserwetter. Dnes, když přijede z Vídně starosta, tak je taky krásně. Říkat tomu můžeme třeba Bürgermeister­wetter,“ žertuje velvyslanec.

Po proslovech přichází na řadu žehnání lodi, které provede starobrněnský opat Lukáš Evžen Martinec. A potom už následuje samotný křest rozbitím lahve sektu o trup lodi. Ujímá se ho primátor Onderka. Bere do ruky láhev zavěšenou na provázku na železné šibeničce umístěné na palubě lodi. Mocně se rozmachuje a vší silou vrhá šumivé víno proti železnému trupu. Rozbité střepy se po primátorově pecce odráží od lodi a padají mezi fotografy, kteří kvůli dobrému záběru podcenili bezpečnou vzdálenost. Železná šibenička padá z paluby dolů a jen taktak nikoho nezranila. Trup lodi na štěstí zůstal nepoškozen. Fotografové a kameramani očišťují své sektem potřísněné přístroje. Onderka si mne ruce a usmívá se.

Za dvacet minut už je pokřtěná a požehnaná loď Vídeň na hladině. Oslavy pětašedesáti let lodní dopravy na přehradě dál pokračují bitvou dálkově ovládaných modelů lodí a letadel, která představuje boje Američanů s Japonci o Midwayské ostrovy. Kromě nové lodi si dopravní podnik nadělil i nový zákaznický terminál.