Na Moravském a Dominikánském náměstí se mohli zájemci zúčastnit programu, který kopíroval dračí slavnosti pojmenované Už ho nesou!, které se v Trutnově konají od roku 2006. Brňané tak byli svědky bubenického vystoupení v šamanských rytmech, koncertu středověké hudby nebo kouzelnického vystoupení.

Akce vyvrcholila v sedm hodin, kdy průvod přišel na Dominikánské náměstí, následoval slavnostní ceremoniál, při kterém členové spolku Trutnov – město draka předali sochu zástupcům brněnské radnice. Zakončili tak pouť, která trvala dva týdny.

Trutnovští nesli Brnem šestimetrového draka. | Video: Deník/Sabir Agalarov

Pro draka, který váží tři sta padesát kilogramů, se ale v prostorách brněnské Staré radnice nepodařilo najít vhodné místo. „Proto se po víkendu vrátí zpět do Trutnova, kde bude i nadále hlavním symbolem trutnovských Dračích slavností. Z našeho města si navíc zástupci spolku odvezou památný zvon, na který se bude zvonit při tradičním vyzdvihování draka na věž trutnovské Staré radnice,“ informovala brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Drak jihomoravskou metropoli symbolicky navštívil podobně jako v roce 1024, kdy ho podle báje daroval Albrecht z Trautenbergu knížeti Oldřichovi. Jeho návrat bude připomínat pamětní cedule poblíž brněnského draka v průjezdu brněnské staré radnice.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Brněnské výstaviště bylo plné psích plemen. Podívejte se.

Mezinárodní výstava psů všech plemen na brněnském výstavišti. | Video: Deník/Sabir Agaralov