Jeden náklaďák za druhým proudí v sobotu dopoledne na Tomkovo náměstí. Pracovníci tam mají napilno, vybetonovat druhý most přes Tomkovo náměstí musí stihnout za jediný den. Celek tvoří impozantní podívanou, speciální čerpadla na beton z nákladních aut vypadají jako pavoučí nohy. Na místě nyní pracují hned tři, a to pro případ, že by se některé z nich náhodou porouchalo.

Takzvaných promíchávačů se na stavbě za den vystřídá přibližně patnáct, nejdůležitější materiál, kterým je beton, proudí z betonárny v brněnském Králově Poli. „Posledně jsme spotřebovali více materiálu, protože bylo potřeba vybetonovat nájezdovou rampu. Dnes to bude o něco méně,“ říká Deníku na místě technický dozor stavby Jan Peška.

Betonování mostu na Tomkově náměstí v Brně o posledním lednovém víkendu.
Omezení provozu na brněnském Tomkově náměstí. Budou betonovat další most VMO

Očím běžného smrtelníka je tento prožitek sice prozatím zapovězený, z mostu je však perfektně vidět na okolní stavbu. Teprve v takovou chvíli si člověk skutečně uvědomí, jak bude celý projekt ve skutečnosti vypadat. Protože se dělníci v uplynulém týdnu věnovali betonáži prvního z mostů přes frekventované náměstí, mohou se teď po ní volně pohybovat a pozorovat, jak jejich kolegové vlévají další a další beton do masivní konstrukce.

Skoro se zdá, že dechberoucí stavba pozře všechen beton světa, ale není tomu tak. Ve srovnání s uplynulým týdnem spotřebují pracovníci o třetinu méně. „Dnes probíhá betonáž pravého mostu přes Tomkovo náměstí, minulý týden jsme vybetonovali levý. Na ten jsme spotřebovali dvanáct set metrů krychlových betonu, dnes to bude zhruba devět set kubíků,“ vyčísluje technický dozor stavby Jan Peška.

Stavbaři o víkendu dokončili betonování druhé poloviny mostu přes řeku Svitavu na Tomkově náměstí v Brně.
VIDEO: Frmol na VMO Tomkovo náměstí v Brně. Dobetonovali tam nový most

Práce postupují velmi rychle, od brzkého rána stíhají pracovníci vybetonovat hned několik metrů pravého mostu, který je součástí velkého městského okruhu. Hotovo chtějí mít do večera, povedlo se jim to ostatně také v uplynulém týdnu. Mezi čtyřmi desítkami dělníků není nouze o různá povolání, v několika směnách se dostane na všechny.

Poté, co speciální stroj dokonale uhlazuje vylitý beton, přicházejí na řadu zedníci. Ti snaživě vytahují pomocné tyče a se svým nářadím vlastnoručně opravují drobné nedokonalosti. Musejí ale pracovat rychle, použitý beton totiž díky svým vlastnostem tuhne velmi promptně. Už během odpoledne bude možné v počátečních úsecích mostu stát tak, aby se nikdo nezabořil dolů.

Stavbaři mají za sebou osazování nosníků na vznikající most přes řeku Svitavu u Tomkova náměstí v Brně.
Druhá část mostu VMO v Brně pohledem z dronu: nosníky hotové, začne betonování

Pro všechny případy se ale stavbaři chrání gumáky. „Po skončení se v dalších týdnech pustíme do hydroizolace, vozovkových vrstev a dalšího příslušenství, které je nezbytně nutné,“ dodává Peška, který působí jako technický dozor celé stavby.

Speciální podívanou dokresluje extrémní hluk, který je směsí zvuků desítek stavebních nástrojů. Přestože je v sobotu před polednem kolem Tomkova náměstí Brňanů jen pomálu, všímají si, že se kolem nich děje něco velkého. „Je dobře, že něco dělají, bude to brzy hotové. Jezdím odsud autobusem, tak vidím, jak stavba pokračuje,“ zamýšlí se třeba penzista Bohuslav Kočí.

Pokládání nosníků na mostu přes řeku Svitavu.
Milník VMO Tomkovo náměstí v Brně: omezení na polovinu pruhů kvůli nosníku mostu