Slavnostní akt uzamknutí vodní hladiny sledují v přístavišti v Bystrci desítky lidí. Odměnou je jim opravdu poslední plavba do Veverské Bítýšky a zpět na lodi Utrecht.

Ihned po otevření dvířek nadšení cestující přecházejí po molu až do lodi. V centru zájmu i při nastupování zůstává vedoucí lodní dopravy Ecler, s nímž se chtějí někteří turisté vyfotografovat na památku. „Mohu si s vámi udělat fotku?" zazní dotaz. Ecler neodmítá.

Natáčení videoklipu k festivalu Life.
VIDEO: Sokol letí do Brna. Na festival Life! skáče z letadla ve stylu Top Gun

Odjezd lodi nakonec stíhají i poslední opozdilci. Kapitán zatroubí a pak už se Utrecht pomalu odlepuje od břehu, vzdaluje se od bystrckého přístaviště a míří do mlhy. Cestující z lodi mávají těm, co zůstávají na břehu. „Nejvytíženějším měsícem byl červenec, kdy se svezlo přes osmdesát tisíc cestujících. Nahrávalo tomu dobré počasí, oblíbenost brněnského Pryglu i dobrá kvalita vody," zmiňuje Havránek.

Zimní údržba

Většina lodí už je zakotvená v přístavišti, brzy zmizí i z hladiny Brněnské přehrady. Čeká je pravidelná zimní údržba. „Skládá se například z demontáže baterií, obnovy venkovních nátěrů a palubního vybavení. S tímto procesem začneme už 1. listopadu," přibližuje vedoucí lodní dopravy Ecler.

Halloween v brněnské ZOO
Halloween v Zoo Brno: podívejte se, na strašidelný svátek mezi zvířaty

Na hladinu přehrady se sedmička plavidel vrátí opět na jaře příštího roku. Pravděpodobně v polovině dubna. „Přesné datum ale ještě naplánované nemáme," uvádí Ecler.