Už před ním ale řada návštěvníků moutnické večerní události vyráží na taneční parket zahřát střevíce před protančeným večerem. Někteří si při tanci povídají, jiní se soustředí na pečlivě trénované taneční kroky a otočky. „Užíváme si, že zatím na parketu není úplně plno. Chceme využít situace, dokud to jde,“ usmívá se při tanci jedna z návštěvnic, která se představuje jako Marie.
Bílé, nebo snad červené víno? Z nepřeberného množství lahví vybírají návštěvníci krojovaného plesu, který hostí moutnická orlovna. K pití se však častují rovněž pivem nebo výběrem nejrůznějších pálenek či likérů. A postihne-li někoho kručení v žaludku, může jej zahnat výběrem některé z večeří, které v orlovně v sobotu večer nabízejí.
MOHLO BY SE VÁM LÍBIT: Jóga se štěňaty je už i v Brně. Návštěvnice cvičily s vlčáky
Přivítání hostů si bere na starost Libor Janoušek, který si mezi místními vysloužil přezdívku Leoš Mareš. „Dnes jsem v roli moderátora, ale i kdybych se jí nezhostil, stejně bych na krojovaný ples dorazil. Jen si nekupuju lístky v tombole, protože ji budu uvádět, a tak nechci, aby došlo k nějakému možnému střetu zájmů,“ vysvětluje mladý muž.
Na přípravách moutnické společenské události spolupracují vlastními silami desítky obyvatel. Někdo donese vlastní domácí víno, někdo zajistí kapelu, jiný zase obstará něco k zakousnutí. Společnýma rukama se jim posléze daří vytvořit ples, na kterém není jediného volného místa k sezení.
„Nejsme úplně typicky vinařská oblast, spíše jsme v tomto trochu na hranici. Díky mládeži, která tady s námi je, se ale snažíme udržovat tradice, co nejdéle to je možné. Ale taky nás to baví a jednoduše chceme podobné akce organizovat,“ podotýká předseda moutnických vinařů Pavel Žáček.