V minulosti v obci fungovaly dva vodní mlýny. Starší z nich přestal fungova na konci devatenáctého století, druhý až zhruba před sedmdesáti lety. Dodnes jsou v jeho areálu patrné zbytky původního náhonu včetně vyschlého koryta, přivádějícího původně vodu z potoka Syrůvky.

Zřízena tady byla v roce 1875 jednotřídka, později se dokonce rozšířila na dvoutřídní školu, kam docházely děti z okolních obcí. Zrušená ale byla v roce 1981 a v budově později sídlila firma vyrábějící transformátory. Před šesti v budově bývalé základní školy vznikla mateřská škola a obchod.

V obci na Brněnsku sídlí také rodinná farma či jezdecký klub a sportovní stáj. K procházkám láká cyklostezka vedoucí do vedlejší obce nebo zdejší unikátní mokřadní lokality, například významný krajinný prvek Na Rybníkách, který je tvořen trvale zamokřenou nivou říčky Šatavy s pestrou mozaikou mokřadních rostlin a zvířat.

Tato vinařská obec s 641 obyvateli leží ve Velkopavlovické vinařské podoblasti v blízkosti dálnice D52.

Stále nevíte? Vyberte si ze zúžené nabídky míst níže, zahlasujte a podívejte se, co si myslí ostatní čtenáři Deníku Rovnost.


Nahrává se anketa ...

Ať už jste místo poznali „na první dobrou“, nebo jste si nechali poradit seznamem, ověřte si správnou odpověď. Stačí zhlédnout video níže až do konce a uvidíte, kde jsme natáčeli.

Na konci videa najdete správnou odpověď. Trefili jste se? | Video: Deník/Magdaléna Blažková