Brněnský deník Rovnost nahlédl na místo ještě před oficiálním otevřením. Pro návštěvníky bude zatím zpřístupněné přízemí a nádvoří. Zásadní změnou je především oprava vnitrobloku, novinkou je rovněž vstup do Místodržitelského paláce z Běhounské ulice.

„Zrekonstruovaný je rovněž takzvaný bookshop, kde si zájemci mohou mimo jiné koupit i produkty ze znovu fungující sklárny Květná,“ sdělil ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press.

Dominantou drobného knihkupectví je mohutný ocelový lustr, jehož autorem je designér Maxim Velčovský. Kromě kavárenského posezení v obklopení zeleně ocení lidé o prázdninách také návrat letního kina na tamní nádvoří.

Náklady na obnovu části Místodržitelského paláce Moravské galerie se vyšplhaly k bezmála čtyřiadevadesáti milionům korun. Za návrhem proměny stálo architektonické studio Chybik + Kristof.

Nádvoří Moravské galerie v Brně v novém. Brňany potěší i letním kinem | Video: Deník/Terezie Heinz

„Venkovní vybavení je volené od českých výrobců, jeho překvapivá barevnost je odvozená analogicky od spektra barev obrazů nad oltářem v přilehlém kostele svatého Tomáše,“ vysvětlil za studio Ondřej Chybík.

Do dvou let chce vedení Moravské galerie začít s opravou vyšších pater paláce. Podle ředitele instituce Jana Presse je dokončená obnova přibližně desetinou zamýšlených změn.