„Těším se na velmi příjemný večer v novém prostředí,“ říká například Dagmar Vaníčková z Brna, která se nechala nalákat na filmovou premiéru i na zbrusu nové vybavení planetária – polohovací sedačky a datový projektor, který umožňuje lepší barevné efekty.

Nový program o rudé planetě Mars, která vzbuzuje zájem pozemšťanů již po tisíciletí, tak odstartoval novou etapu dvacet let starého planetária. Nechat se okouzlit záhadami vesmíru přišly desítky Brňanů. Vzácné promítací planetárium od Carl Zeiss Jena vytvořilo iluzi hvězdného nebe s devíti tisíci hvězdami. Ze vzdálenosti desítek milionů kilometrů se před oči diváků přikutálela rudá planeta i její dva satelity – Fobos a jeho bratr Deimos. O několik minut později se diváci ocitli díky filmové iluzi na povrchu Marsu, kam ještě žádný člověk nevkročil.

Jeho povrch zatím obývají pouze sondy. Návštěvníci si však z filmu obohaceného o nejnovější vědecké poznatky odnesli pocit, že podívat se na Mars nemusí být už jen hudba mlhavé budoucnosti.

Brňané si premiéru i nové vybavení sálu pochvalovali. „Sedělo se mi pohodlně a pohled na oblohu byl nádherný,“ uvedla Vlasta Krausová. I ředitel hvězdárny Jiří Dušek je spokojený. „Účast splnila naše očekávání. Za několik měsíců promítneme pořad o další planetě sluneční soustavy, Saturnu,“ říká Dušek.