Brněnský dopravní podnik ji testuje od úterý na tramvajové lince číslo 4, která jezdí přes historické centrum města.

Školáka srazila tramvaj.
Školák pod tramvají: při přecházení se chlapec díval do mobilu, ukazuje video

Pozor tramvaj!

* Nová mobilní aplikace má zamezit střetům chodce s tramvají.
* Dopravní podnik v Brně ji vyzkouší na tramvajové lince 4.
* Zatím do července.

Uživatele, kteří si aplikaci stáhnou, včas upozorní na blížící se soupravu. „Upozornění na blížící se tramvaj se automaticky spustí, jakmile se vůz ocitne sto až sto dvacet metrů od člověka. Vzdálenost se s ohledem na typ mobilního telefonu může mírně lišit,“ sdělil ředitel společnosti Safe Public Transport Lukáš Rajsner. Firma aplikaci vyvinula.

Tramvaje na lince číslo 4 budou vybavené speciálním zařízením a samolepkami s QR kódem, aby cestující tuto novinku zaznamenali a mohli si aplikaci stáhnout. „Testování potrvá do začátku července. Pak jej vyhodnotíme a rozhodneme o dalším postupu,“ řekl generální ředitel brněnského dopravního podniku Miloš Havránek.

Novou aplikaci vítá třeba Brňan Filip Blažek. „Snad zabrání situacím, kdy chodci přijíždějící šalinu nevidí ani neslyší, protože mají v uších sluchátka a ještě k tomu hledí do mobilu. Určitě bych aplikaci rozšířil na víc linek, které projíždí frekventovanými dopravními uzly,“ podotkl.

Zdroj: Youtube

Vysílací zařízení budou mít noví Draci i vozy Vario a Anitra. „Máme zkušenosti, že ročně jsou desítky zranění po kolizi mezi chodcem a vozem městské hromadné dopravy. Stojí za to zejména chodcům pomoci,“ míní primátorka Markéta Vaňková. Pozor tramvaj! mohou využít kromě chodců také cyklisté nebo řidiči osobních aut.

S aplikací už mají zkušenosti v Praze.

Z patnáctimetrové výšky sletěla v neděli ráno sedmnáctiletá dívka v Denisových sadech v centru Brna.
Hrozivý pád z patnácti metrů: dívka usnula a spadla z hradeb v centru Brna