Po prvním odstranění přechodu loni v létě místem mnozí lidé i tak chodili a kličkovali mezi auty. V pondělí brněnští strážníci v místě problémy nezaznamenali. „Hlídky se tam pohybovaly při běžném výkonu služby, ale lidé si s nově nastalou situací poradili,“ sdělil mluvčí městské policie Pavel Šoba.

První práce na vybudování přechodů mezi přilehlým chodníkem a ostrůvkem sledovala Alena Karásková. „Jeho uzavření bylo asi nutné. Vždy chodím po lávce,“ řekla včera žena reportérovi Deníku Rovnost přímo na místě.

Kvůli změně uspořádání dopravy se omezení dotklo i řidičů. Někteří z nich museli vycouvat ze špatného pruhu. „Při odbočování z Dornychu do Úzké musí auta do protisměrného pruhu. Řidiči směřující z Úzké na Dornych tak mohou využít jen dva pruhy místo standardních tří,“ zmínila Anna Dudková z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Dělníci v křižovatce kromě samotných přechodů dělají například veřejné osvětlení, světelnou signalizaci nebo přípojky pro uliční vpusti. Součástí prací je i rekonstrukce chodníků a dokončení tramvajových ostrůvků.

Přechod od Galerie Vaňkovky zůstane zavřený až do konce dubna. Už od poloviny ledna lidé navíc nemohou přejít ani přes vedlejší přechod vedoucí přes Dornych. „Mezi Tescem a Vaňkovkou mohou chodci využít lávku. Jako náhradu za uzavřený přechod přes Dornych mohou využít nejbližší další přechod, například u křižovatky s Mlýnskou," uvedla Dudková.

Od pondělí se změnilo také uspořádání pro dopravu na Dornychu vedle křižovatky s Úzkou. „Zatímco dřív byl omezený průjezd ve směru na Koliště, nyní se řidičům posunul jízdní pruh do kolejí ve směru do Plotní," vysvětlila Dudková.

Zrušené přechody v křižovatce Úzké a Dornychu překvapili Brňany poprvé v polovině loňského července. Zákazové značky mnozí z nich nerespektovali a vstupovali do vozovky třeba i v době, kdy měla projíždějící auta zelenou, protože semafory pro chodce nefungovaly. Naprostou většinu přecházení ukončily konec až umístěné ploty, které tam později přidali stavbaři.