Nápad na rozhlednu v oboře Holedná uspěl v prvním ročníku participativního rozpočtu v roce 2017. Tehdy skončila na třetím místě. „Původní návrh počítal s dřevěnou, asi dvacetimetrovou rozhlednou. Při terénním průzkumu pomocí dronů se ale ukázalo, že by ji mohly v dohledné době přerůst okolní stromy. Vybudovat rozhlednu s ocelovým skeletem tak znamenalo překročit peněžní limit stanovený participativním rozpočtem. Za tyto peníze se nakonec vypsala pouze architektonická soutěž a zpracovala projektová dokumentace," přiblížil primátorčin náměstek pro participaci Tomáš Koláčný.

Výrobu a stavbu rozhledny zaplatili zástupci města. Městská společnost Lesy města Brna, která se o ni bude starat stejně jako o přilehlou oboru, na to dostala osm milionů korun.

Ilustrační foto.
Paradox: v Brně už spustili 5G síť, přitom jinde v kraji lidé ani neodešlou SMS

Konečný návrh vzešel z ateliéru TJ Architekti, který ovládl architektonickou soutěž vypsanou městskou firmou. Úzká rozhledna má připomínat kmen dubů, které rostou v okolních lesích. „Je to taková vertikální lávka, která návštěvníkům umožní, že se mohou projít lesem úplně jinou perspektivou. Běžně se prochází po rovině a nyní se mohou projít vertikálně. Mohou prostoupit všechny výškové úrovně lesa a vystoupit až nad koruny, výhled nahoře je taková tečka za výletem," popsal architekt Tomáš Jurák.

Zdroj: DENÍK/Oldřich Haluza

Ocelová konstrukce má třináct pater. „Nahoru návštěvníci vystoupají po 208 schodech a na oboru a Brno shlédnou z plošiny ve výšce čtyřiatřiceti metrů. Taková výška už je dostatečná na to, aby výhled na město i život v oboře neohrozily koruny stromů," řekl ředitel Lesů města Brna Jiří Neshyba.

Nová autobusová zastávka v Branišovicích.
VIDEO: Jako v akci Z. Autobusovou zastávku v Branišovicích postavili svépomocí

Rozhledna naskýtající výhled hlavně na Jundrov, Žabovřesky, Komín a Bystrc se zařadila mezi další brněnské věže. „Ve městě a okolí je najdeme v Komárově, na Ostré horce nebo na Kamenném vrchu. Nová rozhledna se může pyšnit tím, že je mezi brněnskými nejvyšší," poznamenala primátorka Markéta Vaňková.