Při rozšiřování rezidentního parkování provádí pracovníci brněnského magistrátu v daných ulicích i kompletní revizi dopravního značení a navrhují zlepšení v podobě větších rozhledových poměrů na křižovatkách, přechodech pro chodce a místech pro přecházení. „To vše s cílem zajistit bezpečnost provozu. Zóny 30 jsou vyznačeny na vjezdech a výjezdech svislým značením,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Omezení rychlosti chce vedení města více zdůraznit, nově proto přibyde ve všech zónách 30 i vodorovné značení. „Data nám jasně ukazují, že mají zóny se sníženou rychlostí pozitivní vliv na bezpečnost. Jako první přišla na řadu v úterý Rybářská ulice u křižovatky s ulicí Poříčí,“ dodal radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

Vodorovné dopravní značení se bude postupně objevovat v dalších zónách 30, a to například v oblastech rezidentního parkování 1-01, 1-02, 1-03 či 1-04. Typicky jde podle mluvčího Brněnského magistrátu Filipa Poňuchálka o ulice, ve kterých jsou školy a školky či hřiště. Naopak v ulicích, kterými projíždí městská hromadná doprava, vedení města rychlost omezovat nechce, a to kvůli zajištění plynulosti provozu.

Oficiální zavedení zóny 30 podle informací z webu parkovanivbrne.cz umožňuje v dané ulici vyznačit větší počet stání, protože mohou být blíže ke křižovatkám a přechodům. Instalaci vodorovného značení má na starosti městská společnost Brněnské komunikace. Výši nákladů vedení města odhaduje na tři miliony korun.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Vstup do Nové Zbrojovky v Brně. Začalo rozšíření Šámalovy, přibudou cyklopruhy

Vstup do Nové Zbrojovky v Brně: začalo rozšíření Šámalovy, přibudou cyklopruhy | Video: Deník/Michal Hrabal