Namísto rozkvetlé aleje se tak Brňanům procházejícím ulicí naskýtá pouze pohled na čerstvé pařezy. Osmadvacet stromů muselo ustoupit chystané obnově horkovodu, který prochází právě pod ulicí Marie Majerové. Stromy se nacházely v ochranném pásmu horkovodní sítě.

Alej tvořily převážně javory stříbrné, ojediněle pak myrobalán. Ze stávajícího stromořadí zůstalo v místě pouze šest sakur. Ty ulici každou chvílí zpestří bohatými růžovými květy. „Co na to mám říct, vždycky je škoda, když pokácí tak velké stromy. Dlouho pak trvá, než ty další vyrostou,“ pokrčila rameny třeba Brňanka Hana Sehnalová.

Současný vzhled brněnské ulice Marie Majerové na Lesné už brzy bude minulost. Velké kácení odstraní současnou oboustrannou alej vzrostlých stromů, radnice slibuje výsadbu nových.
Konec současné aleje v brněnské ulici Marie Majerové. Stromy vykácí kvůli opravě

Zástupci Brna-severu se s Teplárnami Brno shodli, že se alej pokusí obnovit. Protože dělníci některé sítě přeloží, budou moct nové stromy vyrůst v kvalitnějších podmínkách. „Zvolíme vhodnější druhy stromů z hlediska klimatu i vzhledu veřejného prostoru a připravíme jim kvalitnější půdní podmínky,“ sdělil místostarosta Brna-severu Martin Glogar.

Konkrétně půjde o čtrnáct hrušní, devět třešní ptačích, devět břestovců západních a osm třešní sakur. Pro výsadbu je vhodné použít stromy s lehčí texturou a menším vzrůstem, čímž lze docílit budoucího přílišného zastínění ulice.

První den dlouhodobějších omezení v brněnském Králově Poli. Vše začalo v úterý 2. dubna uzavírkou Domažlické ulice.
Zákazy vjezdu i parkovaní. Začala uzavírka Domažlické v brněnském Králově Poli

„Proto dojde k výsadbě ovocných stromů bez plodů, jako jsou třešně a hrušky. Pro doplnění poslouží břestovec západní jakožto středně vzrůstný strom s lehkou texturou,“ pokračoval Glogar. Hotovo včetně výsadby má být do konce letošního roku.

Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Kácení nedávno postihlo rovněž prostor před lázněmi v brněnské Zábrdovické ulici. K zemi tam šly vysoké topoly. Ty uvolnily místo rozšiřování Šámalovy ulice, ze které se v budoucnu stane brána do připravované čtvrti Nová Zbrojovka.

Práce na rozšíření Šámalovy mezi Zábrdovickou a Lazaretní začnou v příštích týdnech. Starosta Židenic Petr Kunc minulý týden přiznal, že s kácením stromů nesouhlasili. „Ale jiné řešení to nemá. Kapacitní odbočení se tam jinak udělat nedá," řekl. V místě, kde byly stromy, bude odbočka do Nové Zbrojovky.

Vytížené dopravě v brněnském Starém Lískovci uleví úprava křižovatky ulic Osová a U Penzionu. Nově tam nainstalují semafory.
Potíže s kolonami v brněnském Starém Lískovci. Na křižovatku přidají semafory