Podobně dramatické okamžiky se odehrávají právě v těchto dnech v Botanické zahradě Mendelovy univerzity. Po čtyřech letech se sem mohou přijít návštěvníci podívat na tropické motýly, dovezené ze Stratfordu. „Dohromady jsme objednali téměř třináct set kukel. Složení se moc nemění, k vidění jsou osvědčené stálice typu Caligo, Graphium, Idea leuconoe, Kalimainachus, Morpho a Papilio,“ uvedl ředitel botanické zahrady Michal Pavlík.

Vagon osobního vlaku hořel na trati mezi Břeclaví a Brnem.
Vlak na trati mezi Břeclaví a Brnem začal hořet, nouzově zastavil u Vranovic

Na prohlídku motýlů, kterou lidem zaměstnanci Botanické zahrady umožní od pátku až do začátku října, se těší Miriam Janková. „Akce v arboretu Mendelovy univerzity mě zajímají pokaždé. Nikdy nejsou stejné, krása, rozmanitost a barvy mě fascinují. Začíná podzimní čas a přitom můžu zajít do skleníků a vidět v ČR vzorek tropů," okomentovala výstavu.

Přípravy na příjezd pestrobarevného hmyzu byly několikadenní. Zaměstnanci arboreta museli zprovoznit technologie zajišťující příhodné klima, aranžovali vhodné květiny a natahovali ve skleníku sítě, které zamezují, aby motýli ulétli nebo prochladli na mokrém skle. Připravit museli také krmení. Motýli se živí pylem rostlin nebo tlejícím ovocem. „Například motýli rodu Caligo jsou obtížnými škůdci na banánových plantážích a domorodci je mají rádi asi jako náš zahrádkář běláska,“ nastínil Pavlík.