Pro Ticháčka i jeho společníka je cesta velkým vystoupením z komfortní zóny. „Protože podnikáme, můžeme si v běžném životě koupit, co chceme. Člověk si přestává vážit věcí, a bere je jako samozřejmost,“ přiznává podnikatel, který běžně jezdí ve Ferrari nebo Porsche.

Na cestě si začíná vážit maličkostí, jako je možnost napít se piva, nebo se po celém dni pořádně najíst. Právě pivo nebo jídlo mu museli koupit cizí lidé, které potkal. Sami totiž neměli ani korunu. Cizí lidé jsou obvykle ochotní pomoct. „Hodně nám pomohli například, když jsme přijeli do jedné pizzerie ve Slovinsku úplně zmoklí,“ vzpomíná cestovatel.

Výlet podnikají pro dobrou věc. Cílem projektu je vybrat peníze pro nadaci Hope4Kids zabývající se duševním zdravím dětí a pomoci obětem šikany. Letos dostala dvojice několik úkolů. Ticháček musel například ve Slovinsku o jídlo poprosit skrze svého maskota, maňáska Ludvíka. „Naběhli jsme tam jako šílenci, mluvili za něj, a prosili o jídlo,“ popisuje jindy podnikatel. Pizzu se jim nakonec vyprosit povedlo.

Jindy si Ticháček s Pecnem jídlo odpracovali. „Pamatuju si třeba, že jsme přijeli do jedné vesnice v Rakousku, kde měli po nějakém jarmarku,“ vypráví muž. S kamarádem začali místním hned pomáhat s úklidem. „Byli moc rádi a za odměnu nám dali hromadu jídla i pití,“ pochvaluje si.

Ne všude byli cestovatelé se svými prosbami úspěšní. „Jednou jsme měli strašnou chuť na zmrzlinu, ale paní v cukrárně nás vyhodila, že tam nemáme bez peněz co dělat,“ zmiňuje Ticháček i neúspěchy. Jindy se mu zase nepovedlo sehnat místo na spaní a museli s přítelem nocovat v podzemních garážích nebo ve vystavené zahradní budce. Přesto je podle podnikatele častější, že jsou lidi ochotní pomoct, zvlášť, když se dozví víc o organizaci, pro kterou celý výlet podnikají.

Za každý kilometr, který na kole Ticháček s Pecnem ujedou, darují peníze nadaci Hope4Kids. Krom toho svou cestu dokumentují na sociálních sítích a své sledující vyzývají, aby také přispěli. „Závěrem naší cesty byl letos závod kuliček po speciální dráze. Takových kuliček si může každý koupit až deset, každou minimálně za pět set korun,“ vysvětluje princip sbírky. Přispěvatelé s vítěznými kuličkami mohli vyhrát sklářská díla, a tak byly příspěvky zároveň pomyslným lístkem do loterie. Právě za kuličky se dohromady vybralo přes sto padesát tisíc korun.

Podobnou kuličku dostali také sami cestovatelé jako součást jednoho z úkolů od zástupců nadace Hope4Kids. „Cestou jsme ji vyměnili za náramek, ten jsme pak vyměnili za domácí marmeládu,“ vyjmenovává Ticháček. Marmeládu nakonec směnil za máselničku v Chorvatsku, kterou následně vydražil za dalších více než dvacet tisíc.

Vybrané peníze využijí lidé z nadace Hope4Kids na různé projekty. S nadací Ticháček dlouhodobě spolupracuje, a cestu pro ni plánuje i další rok. Čím ji ozvláštní, zatím neví. „První rok jsme jeli na elektrokolech, s penězi a spali v hotelech. Pak jsme jeli bez peněz na obyčejných kolech, letos přibylo dvanáct úkolů,“ popisuje podnikatel dosavadní vývoj benefiční akce. Lidi podle něj baví, když co nejvíc trpí.