Může za to stále se protahující řízení na projektanta, který rekonstrukci povede. Průtahy se odvíjejí především od původního rozhodnutí Úřadu pro hospodářskou soutěž, který posvětil výsledky konkurzu vypsaného městem. To opravy svěřilo do rukou firmy Omnia. Nyní úřad bude muset svoje původní rozhodnutí popřít kvůli výsledkům soudních řízení.
„Není pravděpodobné, že bychom do konce roku s opravami začali,“ prohlásil včera náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský. Vila je v majetku města od roku 1994, i když loni dědicové majitelů žádali o navrácení vily právě kvůli oddalovaným opravám. Vila na svoji opravu již čeká šest let.
Podle Rychnovského čeká město především na druhý výrok antimonopolního úřadu. Ten však tentokrát nemůže rozhodnout jinak, než jak rozhodl Nejvyšší soud, který prohlásil konkurzní řízení na opravu vily za neplatné. „Nemůžeme udělat nic než opsat rozhodnutí Nejvyššího správního soudu,“ uvedl předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina.
Rychnovský přitom původní rozhodnutí úřadu považuje za špatné. „Jsme obětí špatného rozhodnutí antimonopolního úřadu, který neakceptoval námitky oponentů ohledně nedostatečné kvalifikace firmy Omnia,“ospravedlňuje průtahy Rychnovský. Výsledky konkurzu napadl jeho další účastník, brněnský architekt Jan Sapák, kterému dal po krajském soudu před nedávnem za pravdu i Nejvyšší soud.
S opravami vily se podle Rychnovského začne na jaře roku 2009. „Na prázdniny ji nemá ani smysl ji zavírat. Bude to ještě těžké. Ať se rozhodneme pro jakéhokoli uchazeče, ten druhý si bude opět stěžovat,“uvedl Rychnovský.