Letos turnaj vyhrává Kamil Hozák z Pardubic. Je to jeho první výhra v šermu barokním kordem. „Jsem zvyklý šermovat dlouhým mečem. To také vyučují v naší šermířské škole v Pardubicích,“ říká muž, který je čtyřicátý na světě v této disciplíně.

Kordy proti sobě vytahuje všech deset mužů. Některé boje trvají déle, jiné jsou ukončené hned. „Pod kolenem to neplatí!“ volá zasažený. „Opravdu to bylo pod kolenem? Kde jsi to cítil?“ vyzvídá rozhodčí.

Zachytit tak rychlé pohyby je totiž dost těžké. „Proto mi pomáhají postraníci z řad soutěžících. Pozorují se mnou utkání. Člověk musí mít v šermu dost zkušeností, aby dokonale postřehnul všechny zásahy. Kvůli tomu se často používají elektronické signalizace zásahů,“ vysvětluje jednasedmdesátiletý šermíř Leonid Křížek, který dělá rozhodčího v tomto turnaji.

Sám Křížek šermuje od třinácti let. „Pořád se šermu aktivně věnuji. Buď trénuji nebo beru kord do rukou já sám,“ říká učitel z českého šermířského klubu Riegel v Praze.

Do vily se sjeli šermíři z celé republiky i zahraničí. „Není to jen pro Brňany. Jsou tu páni třeba z Prahy i Bratislavy,“ uvádí kastelánka Kateřina Konečná.

Turnaj pořádají ve vile, jelikož šerm byl úzce spjat s rodinou Stiassni. „Dcera továrníků Zuzana, byla vášnivou šermířkou. Velice rádi bychom turnaje pořádali každý rok,“ doplňuje konečná.

Turnaje se účastní i pražský šermíř Jan Gruber. Vyhrává čtvrté místo. „Mám historický šerm velice rád, není v něm taková soutěživost jako ve sportovním,“ podotýká.

Šermuje přes dvacet let. Žádná vážná zranění ale neutrpěl. „Občas se stane, že vás někdo škrábne. Jednou mi ale protivník urazil kus zubu,“ vzpomíná Gruber.