Obrovský odpor obyvatel, kteří neváhali přijít na jednání zastupitelstva. A také rozepře mezi představiteli městské části a brněnského magistrátu. Takhle to už měsíce vypadá na brněnských Vinohradech. Důvodem je plán soukromého developera vystavět sportovně rekreační areál Go Up, který mnozí považují za zástěrku pro další byty v už tak hustě zastavěném území.

Aby politici výstavbě zabránili, rozhodli se, že pozemky od developera odkoupí za čtyřiadvacet milionů korun. Vinohrady se však s Brnem nedokáží shodnout na formě. Kvůli řešení se nedávno sešli náměstek primátorky Petr Hladík a vinohradský starosta Jiří Čejka. „Protože měl starosta jiný názor, museli jsme dále jednat se zástupci Vinohrad i s investorem. Za účasti právníků jsme si vyjasnili, že varianta navrhovaná městem je správná. Starosta slíbil, že řešení nakonec přijme,“ uvedl Hladík.

Podle tohoto návrhu Brno odkoupí pozemky pod areálem za 15,4 milionu korun, zatímco Vinohradští uhradí investorovi náklady včetně projektové dokumentace za 8,6 milionu. Developer se sumou souhlasil. Představitelé Vinohrad ale takové rozdělení odmítají, chtějí přispět na celý odkup pod taktovkou města polovinou částky. Obávají se totiž, že by se nezachovali jako „správný hospodář“, tedy tak, jak jim ukládá zákon.

Doprava ve městě Brně.
Brno v dopravní špičce: řidiči trčí třetinu času v kolonách. Víme kde nejčastěji

Starosta Čejka odmítl slova, že slíbil přijetí navrhovaného řešení. „Dohodli jsme se, že město pošle jeho právní stanovisko. My jsme mu už naše dva rozbory poslali. To jeho posoudí naši právníci. Pak se máme znovu setkat,“ reagoval Čejka.

Hladík si za svými slovy stojí. „Vnímal jsem to tak, že jim pošleme náš rozbor a základě něho pak budou kroky činit tak, jak jsme se shodli,“ řekl.

Opoziční vinohradský zastupitel a člen spolku Plus pro Vinohrady Jiří Karásek vidí za Čejkovým jednání, které protahují vyřešení celé situace, jediný cíl. „Umožnit developerovi stavbu Go Up i přes odpor obyvatel Vinohrad v konečném důsledku postavit. Naproti tomu, náměstek primátorky Hladík se snaží udělat vše, co je jeho v jeho možnostech, aby vzniku této stavby společně s vedením města zamezil a vyšel tak vstříc požadavkům vinohradských občanů," myslí si Karásek.

Podle dalšího člena spolku Plus pro Vinohrady Davida Čížka je už pouze jediná šance, jak obyvatele před vznikem stavby uchránit. „Radní městské části dostali Vinohrady i sebe zapíráním a velmi liknavým přístupem do pasti, z níž vede jediná cesta – přijmout pomocnou ruku v podobě návrhu města,“ shrnul.

Aktivisté kolem Společně pro Brno protestují proti politice Ruské federace.
Protest před ruským konzulátem v Brně: lidé nosili k plotu cedule i rajčata

V takovém případě Vinohradští zaplatí o víc než tři miliony korun méně než v případě, když by se na celém odkupu provedeném městem podíleli polovinou částky v podobě dvanácti milionů korun. Představitelé města navíc deklarovali, že za účelem uhrazení nákladů developera Vinohradům poskytnou bezúročnou půjčku ve výši 6,6 milionů.

Odkup pozemků za 15,4 milionu měli městští zastupitelé původně schvalovat už na řádném dubnovém jednání. Z něho ale byl bod nakonec stažen. I proto, že den předtím vinohradští zastupitelé hlasy koalice potvrdili, že trvají na společném odkupu celého projektu s přispěním poloviny výsledné částky. V reakci na stažení bodu z programu městského zastupitelstva se měli jeho členové sejít mimořádně. „S koaličními partnery jsme se dohodli, že není nutné předkládat odkup pozemků na mimořádné jednání zastupitelstva. Projednáme ho tedy na řádném zastupitelstvu 25. května," sdělil Hladík po jednání s Čejkou.

Podle brněnského politologa Michala Pinka bývá v podobně složitých tématech důležité označení toho, kdo z politiků celou záležitost vyřešil. „V tomto případě ale ne tak moc. Pokud bude současný starosta pokračovat ve své kariéře, tak možná ano, ale on je už v politice hodně dlouho a spíše bych to viděl na jeho poklidný odchod," zmínil politolog.