Například jeden z nájemníků, který se představil jako Martin, se svěřil, že do bytu investoval hodně peněz. „Byt jsme nyní opravili a teď je nám řečeno, že peníze (o které se nájem navýší - pozn. red.) půjdou na opravy. Nevím. Ať nám tedy někdo vrátí peníze, co jsme do toho dali, nebo by se nájem zvyšovat neměl,” vyjádřil se nájemník Martin.

Vedení městské části Vinohrady chystá výrazné zvýšení nájmů u části svých městských bytů. Jedná se o smlouvy uzavřené před rokem 2017. Dosud obyvatelé platili za nájem výrazně nižší částky než v jiných městských částech. Nově představitelé Vinohrad chtějí, aby platili takzvané městem stanovené ekonomické nájemné, které odpovídá 109 korunám za metr čtvereční měsíčně. V některých případech by to znamenalo zdražení až o 130 procent.

Velký Špalíček.
Proměna Velkého Špalíčku v Brně: modernizace supermarketu, budou i další změny

Část nájemců v současné době platí za městský byt ve Vinohradech okolo třiačtyřiceti korun za metr čtvereční. Vedení radnice se nyní snaží sazby sjednotit se smlouvami uzavřenými po roce 2017. Ty později uzavřené už jsou za ekonomické nájemné s inflační doložkou, které nyní odpovídá 109 korunám za metr čtvereční měsíčně.

„Například pro typický byt 3+1 se stávající sazbou 43,38 korun za metr čtvereční s nynějším nájemným 2 849 korun měsíčně by se navýšilo na 7 160 korun," uvedla příklad starostka Jitka Ivičičová.

Vedení městské části Brno-Vinohrady chystá výrazné zvýšení nájmů.Vedení městské části Brno-Vinohrady chystá výrazné zvýšení nájmů.Zdroj: Deník/Aneta Denemarková

Potřebu výrazného zvýšení nájmů odůvodňuje starostka Ivičová tristním stavem bytového fondu. „Náklady na správu a údržbu, do které spadá například revize elektroinstalace nebo servis výtahů, často nájemci vůbec nevnímají. Na plošné rekonstrukce bytových jader a elektrorozvodů nebo výměny vchodových dveří nejsou k dispozici prostředky,” zdůvodnila.

Bez zásadní změny se podle ní bude situace dále zhoršovat. Zároveň považuje za nefér, aby náklady za bytový fond odnášela jenom část nájemců.

Překvapená opozice

Opoziční zastupitel a bývalý dlouholetý starosta Vinohrad Jiří Čejka se skokovým zvýšením nájmů nesouhlasí. „Jsme z toho stejně překvapení jako obyvatelé. Nám zastupitelům to nikdo neoznámil. V době, kdy jsme byli ve vedení městské části, jsme nájmy drželi ze sociálních důvodů nízko. Samozřejmě bychom i my museli zdražovat, ale třeba o dvacet, třicet procent, určitě ne o 130. To je věc, která vyráží dech,” reagoval.

Čejka Deníku také řekl, že s kolegy chce kvůli aktuální situaci svolat v blízké době mimořádné zastupitelstvo.

  • Brněnské Vinohrady zvýší v městských bytech nájem o 130 procent
Zdroj: Deník/Aneta Denemarková

Vedení městské části chystá veřejné setkání s obyvateli, při kterém chce změny vysvětlit. „Zároveň bude na setkání přítomna sociální pracovnice, která poskytuje poradenství obyvatelům v severovýchodní části Brna. Ta bude informovat o podmínkách získání příspěvku na bydlení,” dodala starostka Ivčičová.

Na setkání, které se koná 6. března ve Společenském sále Pálava v Bzenecké ulici, se chystá i nájemnice Věra. „Když jste ve starobním důchodě a k tomu vdova, je pro vás každé zdražení citelné, natož takhle obrovské. Zatím jsem nic nepodepsala, nejdřív se poradím se synem a půjdu na tu schůzi. Pochybuju ale, že to k něčemu bude,” řekla.

Letáky na výtahu

Na výtazích v bytových domech se objevily i letáky, v nichž autor nájemníky vyzývá, aby dodatek smlouvy se zvýšeným nájmem nepodepisovali. Tvrdí, že takto skokové zvýšení cen nájmů je protiprávní. „Rozbor možností postupu, stejně jako dopis adresovaný nájemcům, připravovala spolupracující advokátní kancelář,” podotkla k tomu starostka.

Po plánovaném zvýšení by ceny ve Vinohradech nevybočovaly oproti těm v jiných brněnských městských částech. Ve Slatině jsou podle místostarosty Michala Kolaříka mezi 101 a 111 korunami za metr čtvereční měsíčně, podobné je to i v Řečkovicích a Mokré Hoře.

„Aktuální výše nájemného činí 116 korun za metr čtvereční za měsíc. Bude-li se navyšovat od léta, předpokládám pouze mírně s ohledem na takzvané ekonomické nájemné stanovované městem Brnem," sdělil starosta Řečkovic Marek Viskot.

Nájemné v městských bytech na Vinohradech

1) byty zvláštního určení (bydlení dostupné pro penzisty, bezbariérové byty pro hendikepované a sociální byty), kterých je 1/5, nájemné je stanoveno městem Brnem 85 Kč/m2 (město doplácí městským částem rozdíl do obvyklého nájemného) – toto se měnit nemá

2) byty se smlouvami uzavřenými po roce 2017 (nájemní smlouvy za znalcem vyčíslené takzvané ekonomické nájemné s inflační doložkou) činí nájemné 109,02 Kč/m2 u bytů před rekonstrukcí a 122,05 Kč/m2 u bytů zrekonstruovaných. Smluv je asi 1/10 - toto se měnit nemá

3) běžné byty se smlouvami uzavřenými do roku 2017, kdy je široká škála typů smluv (podle doby vzniku nájemního vztahu) a široká škála sazeb nájemného. Z nich nejčastější je 43,60 Kč/m2. - při srovnání sazby 43,60 vůči sazbě 109,02 zaplatí nájemci dle novějších smluv nájemné skutečně o 130 % vyšší

Výše nájemného v jiných městských částech Brna

  • Vinohrady: 43 - 122 Kč/m2/měsíc
  • Bystrc: 103 Kč/m2/měsíc (od 1. 7. 114 Kč/m2/měsíc)
  • Královo Pole: 150 Kč/m2/měsíc
  • Řečkovice a Mokrá Hora: 116 Kč/m2/měsíc
  • Slatina: 101 - 111 Kč/m2/měsíc