Oprava prvního úseku u Drásova má začít už v září. „Máme objednané ocelové trubky, litinové přijdou z Francie v polovině září. Na místě dělníci začnou svařovat bypass a zahájíme stavbu,“ oznámil předseda představenstva sdružení Vírského oblastního vodovodu Vladimír Šmerda. Díky bypassu se dodávka vody nezastaví ani při rekonstrukci.

Bez podcenění

Ministerstvo zemědělství podpoří rekonstrukci osmdesáti miliony korun. „V tuto chvíli pokračuje schvalovací proces. Musíme průběžně investovat do vodárenské struktury včetně nádrží. Nemůžeme věc podcenit, jako se to stalo v minulosti,“ řekl Toman.

Ministr je podle Šmerdy připravený podpořit i další etapu opravy. „Seznámil jsem ho s tím, v jaké je příprava druhé etapy fázi. Děláme projektovou dokumentaci, s vlastníky pozemků vyřizujeme souhlasy. Ministerstvo vypíše další výzvu, počítá s tím, že se jí zúčastníme,“ zmínil Šmerda.

Fontána před Janáčkovým divadlem v Brně.
Brněnské kašny si někteří pletou s bazénem. Odhazují do nich také odpadky

Zhruba třetina vody, kterou nyní Brňané pijí, je právě z Vírského oblastního vodovodu. „Pokud praskne a bude odstávka, Brno ani obce v okolí nebudou zásobované. Museli bychom vodu výrazně omezovat. Postupná rekonstrukce vodovodu je zásadní,“ sdělil náměstek brněnské primátorky Petr Hladík.