Na start se staví muži i ženy. Sud do kopce zkouší valit dokonce i děti. Všechny závodníky, ale hlavně ty, kterým v půlce kopce dochází síly, podporují skandováním diváci. Nikdo závod nevzdává. „Každý bojuje i v posledních metrch, i když je ne na nich už znát značné vyčerpání. Závodníků je letos přibližně stejně jako loni, diváků letos přišlo více," hodnotí nasazení závodníků zakladatel disciplíny Miloslav Dočekal.

Ohromné tesáky pruhovaných šelem odtrhávajících maso sledovaly přes skla expozic v brněnské zoo v sobotu desítky lidí. Přišly se podívat na speciální komentovaná krmení tygrů sumaterských, které pro ně zoo připravila na Mezinárodní den tygrů.
V zoo slavili Mezinárodní den tygrů. Komentovaným krmením i vědomostní stezkouHlasy diváků ještě sílí, když se na start pětapadesáti metrové trati na lesní cestě staví finalisté elitní kategorie mužů. Závodníci si nasazují rukavice a pokládají ruce na připravené sudy. Atmosféra vrcholí, když první z mužů dobíhá do cíle. Vítězí Ondřej Havlík. Loni byl druhý. „Letos jsem to tomu, kdo mě loni porazil, zase vrátil. S většinou závodníků se dobře známe, protože se tu potkáváme každý rok," říká Havlík. Trať zdolal za 13,62 vteřin.

Po ukončení kategorií jednotlivců následují štafety. Čtveřice závodníků se po týmech staví na start. Běží do kopce s maximálním nasazením, ve valení sudu se střídají. Mnohým se rosí čela potem. Na vrcholu kopce se chytají oroseného půllitru piva. Nedostávají ho ale za odměnu. Vypít ho totiž musí co nejrychleji, protože čas na stopkách se zastavuje až ve chvíli, kdy je sklenice prázdná.

Ve štafetách nakonec těsně nad týmem Pupíků vítězí družstvo Doupě v bažině. K jeho členům patří držitel několikaletého rekordu David Ďurkech i letošní vítěz Ondřej Havlík.

Ilustrační foto.
Letní úrazy hrozí ve vodě i na trampolíně. Nejčastěji se děti zraní při sportu

Časový rekord trati 12,75 steřiny v jubilejním pětadvacátém ročníku unikátního závodu sice nepadl, výkony závodníků byly ale podle Dočekala vyrovnané. „V cíli je dělily třeba i desetiny vteřiny. Mnozí z nich se závodu účastní opakovaně, takže své výkony rok od roku vylepšují," komentuje výsledky Dočekal.

S odhodláním nastoupili na start také členové spolku na podporu pacientů s roztroušenou sklerózou Roska, která letos slaví pětadvacet let. „Účastníme se štafet, i když jen symbolicky," dodává za unii Vlasta Blatná. Od diváků si svým výkonem vysloužili dlouhý potlesk.

Po štafetách ještě na trať vyrazily dvojice soutěžit v disciplíně, kterou pořadatelé nazvali Rudlovaná. Při ní jeden z dvojice musel svého partnera vyvézt v zahradním kolečku na vrcholek kopce. V kopci se ale podle pravidel v korbě kolečka musí vystřídat. „Tohle mi připadá jako výrazně náročnější disciplína než je valení sudu do kopce. Nevím, jak bych na to vybral partnera, kterého bych uvezl. A hlavně potom on mě," říká přihlížející divák Jiří Vondruška.

Ilustrační foto
Do Brna se vrací letní tropy. Teplota vystoupá až na 36 stupňů


Pokud závodníkům po vyčerpávajících disciplínách ještě zbyly síly, zúčastnili se spolu s ostatními návštěvníky také večerního koncertu Ivana Mládka s Banjo Bandem. Organizátoři závodu a Bosonožští předali zpěvákovi k pětasedmdesátým narozeninám tematický dort ve tvaru banja.