VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vive la France! Bitvu tří císařů opět ovládli Napoleonovi vojáci

Tvarožná /REPORTÁŽ/ – Po 211 letech se historie na Slavkovském bojišti v sobotu odpoledne zopakovala. Přibližně tisícovka vojáků oděných do dobových uniforem před zraky několika tisíců lidí svedla boj připomínající Napoleonovo vítězství v bitvě tří císařů z roku 1805.

3.12.2016
SDÍLEJ:

Rekonstrukce bitvy tří císařů na Slavkovském bojišti.Foto: DENÍK/Drahomír Stulír

Tmavě modrou francouzskou uniformu vojína Miroslava Skřivánka zdobí zlaté knoflíky. Muž je připraven po boku svých přátel padnout na bojišti za Francií a císaře Napoleona. Obloha je jasná a vzduch mrazivý, když se vojín – dělostřelec – společně s dalšími dělostřelci, pěšáky a jezdci shromážďují na Slavkovském bojišti.

Za několik desítek minut lítý boj rozhodne, které z vojsk tří císařů vyhraje důležitou bitvu. „Počasí je pěkné, viditelnost dobrá, ale bojiště je rozorané. V pátek pršelo, takže kola děla se boří hluboko do bláta. Pěkně se nadřeme, než je dostaneme na pozice," říká Skřivánek.

Jeho uniformu však v sobotním boji nepostříká krev a bláto jako se to stalo napoleonským vojákům u Slavkova před dvě stě jedenácti lety. A už dopředu se může radovat z vítězství, protože jak vojákům, tak tisícům přihlížejících lidí je jasné, že bitvu vyhrají právě francouzská vojska.

Dopředu ví o svém triumfu i císař Napoleon. Už od roku 2005 ho na rekonstrukci bitvy tří císařů, která se na poli u Tvarožné pořádá každoročně, hraje americký herec Mark Schneider. „Jsem absolutně připravený dnes zvítězit. Podaří se mi to tady už pojedenácté. Atmosféra na slavkovském bojišti je pokaždé úžasná, ukázka se vždy v něčem mírně liší. Tedy až na to, že vždy vyhraji," říká představitel francouzského císaře.

Lidé lemují bojiště, kde se pomalu shromážďují jednotlivá vojska. „Dnes více než tisícovka vojáků v dobových uniformách předvede návštěvníkům boj na vrcholu Prateckého kopce, jak jej popisuje ve svých pamětech generál Thiébault. Jde o nejkritičtější okamžik bitvy u Slavkova," vysvětluje pořadatel Miroslav Jandora.

Na vojáky mají lidé dobrý výhled, počasí je jasné. Po chvíli ale bojiště zahalují první oblaky dýmu. Kouří se z ručních palných zbraní i děl. Ohlušující rány se rozléhají prostorem. Při prvních se diváci chvějí, pak si ale pomalu zvykají na bojový rámus. Výstřely se mísí s bojovým pokřikem vojáků a ržáním koní. „Máme připravených čtyřicet ran z děla. Dokážeme je vypálit zhruba s minutovým odstupem, ale nemůžeme střílet pořád. Záleží na povelech. Musíme například čekat, než se přesunou pěšáci," podotýká vojín Skřivánek. Nakonec za celou bitvu jeho jednotka vystřelí asi třicetkrát.

Modř, bílá, lesy u Dněpru

Stejně, jako se do bojového zápalu dostává na bojišti on, každou chvíli se do sebe pouští jednotky francouzských, rakouských a ruských vojáků. Boje jezdců střídá střelba a srážky pěchoty, bojiště je stále nepřehlednější. Lidem ale postup vojsk vysvětluje moderátor. „Jednoduchou pomůckou, jak rozeznat vojska na první pohled, je barva uniforem. Francouzským vévodí modř, rakouské se bělají a ruské jsou zelené jako lesy u Dněpru," ozývá se z reproduktorů moderátorův hlas. Poté ale dodává, že vojska tvoří ještě jednotky, jejichž uniformy se mohou mírně lišit.

Vive la France! křičí v jednu chvíli francouzský jezdec, než se pustí do boje s jezdcem rakouským. Vzduchem se mihnou lesklé čepele šavlí, v bojovém rámusu je slyšet náraz kovu na kov. V sedle ještě před dvěma roky sedával i Brňan Miroslav Hirt, v civilu soudní znalec v oboru zdravotnictví. Na bojišti u Slavkova je z něj už ale po jedenácté seržant rakouské lehké jízdy. „Předloni jsem přestal aktivně jezdit na koni do bitvy, ale jako divák v uniformě sem pořád přicházím. A pokaždé doufám, že už snad rakouská vojska vyhrají," vtipkuje muž.

Na bojišti je stále více dýmu i hluku. Pár metrů od diváků se prohání stádo koní rakouských jezdců, za chvíli je střídá jízda francouzská. O kousek dále dělostřelci střílí další rány. „Před samotnou bitvou se velitelé vždy sejdou na poradě, aby se určilo, kdo kam půjde a co udělá. Ale všichni vojáci dohromady společně nikdy bitvu nenacvičují. Jen ty jednotky, které si připraví určité manévry, jenž pak předvedou na bojišti," popisuje Hirt.

Vzduch je mrazivý, dým nestoupá jen z děl, ale i přihlížejícím lidem stoupají od úst obláčky páry. V davu se tísní třeba Tomáš Böhm. Rekonstrukci bitvy prý nikdy nevynechá. Oči téměř nemůže spustit z dění na bojišti. „Zajímám se o historii i o napoleonskou dobu. Velmi se mi líbí bitevní vřava, zejména výstřely z děl," hodnotí nadšeně muž.

Vojáci na bojišti zápolí více než hodinu. Najednou je střelba i křik stále slabší a slabší. Moderátor lidem oznamuje, že bitva právě skončila. A Napoleon opět zvítězil. Zatímco v roce 1805 si střet vojsk tří císařů vyžádal tisíce mrtvých, padlo třeba šest tisíců rakouských vojáků, v sobotu na bojišti nikdo neumřel. Alespoň ne doopravdy. „Z naší jednotky přežili všichni. Ale viděli jsme, že několik pěšáků padlo k zemi," vybavuje si záblesky z boje dělostřelec Skřivánek.

Diváci odměnují vojáky potleskem. A jelikož, jak říká i moderátor, bitva tentokrát nemá poražené, za potlesku lidí všechna vojska defilují na bojišti. Největší potlesk si vysluhuje Napoleon, který kyne vojákům ze sedla koně. Lidé pomalu odchází, ale francoužští vojáci ještě zůstávají na bojišti. Za zvuku bubnů se nastupují před svým velitelem. „Vive la France, vive la France, vive la France," křičí srovnaní muži v uniformách, když drobná postava v šedém plášti prochází před nimi.

Autor: Eliška Gáfriková

3.12.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stříhání keřů. Ilustrační foto.

Větve chytají do pasti řidiče i chodce. Majitelé je odstraní až po výzvě

Mladý hokejista brněnské Komety Martin Nečas.

Dobří holubi se vracejí. Martin Nečas míří zpět do Komety

Přehradu zamkl vedoucí lodní dopravy zlatým klíčem. Plavební sezona skončila

Brno /FOTOGALERIE/- Naposledy pro letošní rok se v neděli v podvečer svezli lidé na lodích brněnského dopravního podniku na Brněnské přehradě. Jednasedmdesátá plavební sezona skončila. Přehradu pro lodě symbolicky zamkli zlatým klíčem.

AKTUALIZOVÁNO

Jasno bylo už v poločase. Zbrojovka jede z Plzně bez bodu

Plzeň, Brno – Vyslechl si sice potlesk a skandování fanoušků, jenže ne z úst těch brněnských. Nového trenéra Zbrojovky Romana Pivarníka vřele přivítali příznivci Plzně, kterou ještě v minulé sezoně vedl. Návrat do známých míst se mu ale nepovedl. Brno v jedenáctém prvoligovém kole prohrálo na hřišti vedoucího týmu tabulky 0:3 a je dál předposlední. „Po fotbalové stránce se Plzni nemůžeme rovnat, ale chtěli jsme ji víc potrápit,“ posteskl si Pivarník.

AKTUALIZOVÁNO

Rozhodla oblíbenost. Kroužky vynesly do sněmovny bývalého hejtmana i primátora

Jižní Morava – Lékařský titul i všeobecná oblíbenost zamíchaly s pořadím nových poslanců, kteří ve sněmovně usednou. Možnosti zvolit konkrétního člověka pomocí kroužkování využila třeba Zdena Holomková z Březiny na Brněnsku. „U voleb jsem zakroužkovala kandidáta, kterého osobně znám. Vím, že pro naši obec dělá hodně a zaslouží si to,“ vysvětlila.

Výstřely, řev fanoušků Komety a sirény. V Brně zazněla nejhlasitější symfonie

Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Vstup pouze na vlastní nebezpečí a se špunty v uších. Takové doporučení dostaly stovky lidí, které se v sobotu večer vydaly na brněnské výstaviště. Zazněla tam nejhlasitější skladba světa, Symfonie sirén. Dílo poprvé představil jeho tvůrce Arsenij Avraamov v roce 1922 v ázerbajdžánském Baku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení