Systém kritizuje třeba Jakub Plajner, který podniká v Josefské ulici. „Od zavedení rezidentního parkování k nám nemohou přijet nejen zákazníci, ale ani dodavatelé. Můj obchod zásobují dodavatelé z Prahy i jihu Moravy. Když jsem se ptal na to, jak můžu jejich řidičům vyřídit povolení, aby mohli dovážet zboží, řekli mi úředníci, že si povolení musí vyřídit dodavatelé sami nebo mi dát plnou moc. Z dálky sem ale dodavatelé jezdit jen kvůli mně nebudou. Například u pražské firmy je navíc udělení plné moci brněnské pobočce obtížné,“ řekl.

Horšího přístupu k prodejně si všiml také majitel Lumber's shopu Radan Mynář. „Zákazníci, kteří dojíždí autem to mají komplikované, protože nemohou přijet a zaparkovat u obchodu a musí auta nechat dál od prodejny. Zatím žádný pokles zákazníků necítím, ale přesné důsledky budu vědět do roka,“ uvedl.

S dovážkou zboží naopak Mynář problém nemá. „Využívám po dovoz velké dopravní společnosti PPL a DHL, které mají vjezd vyřízený. Když vezu zboží já sám, mám i pro to vyřízený vjezd na třicet minut,“ popsal.

Jiní obchodníci, kteří podnikají na okraji centra, vidí v rezidentním parkování pro zákazníky i výhodu. „Zákazníci musí parkovat asi o třicet metrů dál, není to pro mě takový průšvih. U hotelu Grand můžou dokonce parkovat na půl hodiny zadarmo, což je změna, kterou vítám,“ popsal za Hi-Fi Bazar Brno Jan Kapoun.

Podle brněnských strážníků však v omezení vjezdu do centra konkrétně k Josefské ulici rozdíl není. „Když za nimi někdo pojede, musí ho zadat do systému. Už dřív tam ale lidé neměli co dělat, vjezd je pořád stejný, jen nyní je to více hlídané. Se zavedením kamerového systému už vůvbec nemůže nikdo spoléhat, že bez postihu projede,“ vysvětlila mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.

Stejně na situaci reagoval také náměstek brněnského primátora, který má dopravu na starosti, Richard Mrázek. „Neuvědomuji si, že by v centru Brna byl před zavedením rezidentního parkování obchod, kam by se mohlo běžně jezdit a nebyly tam zóny s omezením. Pokud tak lidé činili, tak tam vjeli v rozporu s dopravními značkami,“ uvedl.

Rezidentní parkování v centru Brna

- Podnikatelé kritizují, že kvůli rezidentnímu parkování nemohou jejich zákazníci přijet až k jejich prodejně.

- Problém mají i s některými menšími dodavateli zboží, pro které mají obchodníci problém vyřídit například povolení vjezdu.

- Podle brněnských strážníků se však omezení vjezdu do centra příliš nezměnilo.

- Kontroly vjezdu jsou však přísnější než dosud.