„Je to smutné, protože místa jsou sledovaná kamerami. Víme o hříšnících. Procenta jsou zase stoupající," konstatoval Kratochvíl.
Podle něj neoprávněné vjezdy dělají zhruba patnáct až dvacet procent průjezdů v úplném centru Brna měsíčně. „Budeme na to reagovat přítomností městské policie. Musíme naučit lidi, že tam přijet prostě nemůžou," má jasno Kratochvíl.
Auta se dostanou na náměstí Svobody pouze od šesti hodin ráno do půl jedenácté dopoledne. A to jen abonenti, rezidenti, zásobování a poskytovatelé služeb. Taxislužby a sdílená auta mají vjezd na náměstí zakázaný úplně. Cílem přísnějších podmínek je větší bezpečí chodců.
Městští policisté se věnovali kontrolám už loni. I celé dny a na více místech současně dohlíželi na dodržování předpisů. „Ve vytipovaných místech a časech nebudou předávána data z vjezdových kamer do systému a nerespektování značek místo toho okamžitě postihnou přímo strážníci," upozornil mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.
Efekt bezprostředního trestu a viditelné přítomnosti hlídek by měl být podle něj pro řidiče bez oprávnění dalším citelným impulsem k tomu, aby si zvykli značky respektovat. „Neoprávněný vjezd může strážník postihnout dvoutisícovou pokutou nebo postoupením do správního řízení," připomněl mluvčí Ghanem.
Kontroly budou namátkové, aby nebylo možné je očekávat. Zapojí se do nich strážníci z centra Brna i dopravní jednotky městské policie. „Loni jsme během tříměsíčního působení u vjezdů na náměstí Svobody sledovali, že motoristé velmi rychle upravili své chování a navykli si na nový režim," přidal Ghanem získané poznatky.