Vedení klubu si od nových prostor slibuje jeho celoroční využití. „Naše původní sídlo v Mosilaně v Brně-středu se bude bourat. Navíc se tam v zimě netopilo, takže jsme ho využívali jen sezónně. V Husovicích budeme celý rok,“ upřesnil předseda Klubu modelářů železnic Brno Jiří Veselý.

Nájemní smlouvu mají členové spolku od března letošního roku. „Nastěhujeme se tam asi v květnu, až dokončíme výmalbu stěn a elektroinstalaci. Na přelomu března a dubna ještě plánujeme poslední výstavu železnic v Mosilaně, čímž se rozloučíme s bývalým sídlem. Zájemcům ukážeme různé epochy drážní dopravy od parních mašinek přes dieselový provoz až po Pendolina,“ vysvětlil předseda.

Modeláře při hledání nového zázemí podpořili představitelé Brna-severu. „Jsme rádi, že se nám naskytla možnost přivést tento spolek do Husovic. Slibujeme si od něj, že nabídne tvůrčí vyžití dětem. Místo toho, aby seděli u počítače nebo se toulali ulicemi, můžou cvičit svoji zručnost,“ popsal tamní místostarosta David Aleš.

Novinář Jindřich Šídlo, filantrop Jan Dobrovský a brněnský profesor politologie Lubomír Kopeček vzpomínali na brněnská devadesátá léta.
Co dalo Brno politice: novinář Šídlo mluvil o brněnských devadesátkách

Výhodou klubu je podle místostarosty, že sdružuje dospělé i děti bez ohledu na věk. „Spolek tak může propojovat všechny generace. A budeme rádi, pokud se mu to v Husovicích opravdu podaří. Jsem totiž přesvědčený, že tento spolek může přispět ke zklidnění celé lokality a dát smysluplnou zábavu řadě dětí i dospělých,” dodal Aleš.

Klub modelářů železnic funguje pod záštitou Domu dětí a mládeže v brněnské Helceletově ulici. „Jeho součástí je proto kroužek, ve kterém se děti i dospělí naučí například tvořit modelovou krajinu, stavět modely železničních vozidel nebo si vyzkouší digitální řízení kolejiště,“ informoval místostarosta.

Lákadlem pro místní i lidi ze širokého okolí mají být podle místostarosty výstavy, které klub pořádá. „Prohlédnou si tam model kolejiště v akci tedy včetně vláčků, které se jím prohánějí. Největší železnice v klubu má aktuálně téměř 140 metrů čtverečných a patří mezi největší v České republice. Její součástí jsou i modely skutečných staveb a krajinných prvků z Brna a okolí,” poznamenal Aleš.