V Brně lidé hodinu po vyhlášení opatření s žádostí o tvrdý alkohol neuspěli. V hospodách už ho nalévat nechtěli. Redaktorce Deníku Rovnost se jej nepodařilo nakoupit ani v Marketu Okay na Moravském náměstí. „Bohužel už vám můžu nabídnout jenom víno nebo pivo. Prodávat cokoli, co má víc jak dvacet procent alkoholu, je teď zakázané," sdělila prodavačka. V Bille v obchodním domě Omega na náměstí Svobody zely při kontrole regály s tvrdým alkoholem prázdnotou.

Zákaz prodeje tvrdého alkoholu vadí Jiřímu Matoušovi ze Znojma. „To je neuvěřitelné, stát dělá z lidí hlupáky. Jako dospělý člověk přece vím, co můžu a nemůžu. Za své rozhodnutí nesu zodpovědnost. Jsem na vinobraní, které jsem si chtěl užít, ale tohle mi dost zkazilo zábavu," postěžoval si v pátek večer.

Přijdou o peníze

Nad opatřením se pozastavil také vedoucí prodejny pivovaru Černá Hora v Boskovicích Petr Koudelka. „Takové nařízení je podle mě pro drobné živnostníky diskriminační a k ničemu. Selhaly totiž kontrolní orgány státu. O pančovaný alkohol se začali úředníci zajímat, až když umírali lidé. Já zákony dodržuju, platím daně, s pančovaným alkoholem neobchoduju, tak proč bych na to měl doplácet," zlobil se Koudelka.

Dosud platil zákaz prodeje pouze pro stánky a mobilní prodejny, a to pro alkohol nad třicet procent. Kvůli tomu zažili prodejci na jižní Moravě už stovky kontrol. Žádný nebezpečný vzorek alkoholu ale kontroly zatím neobjevily. Téměř pět stovek kontrol má za sebou potravinářská inspekce. „Do laboratoří jsme poslali osmatřicet podezřelých vzorků. U šestadvaceti z nich už známe výsledky a nic se nenašlo," řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Inspekce se zaměřuje na maloobchodní prodejny a venkovní stánky. Kontroluje, jestli mají v pořádku dokumenty o původu alkoholu, etikety a kolky. „Pokud máme podezření, že něco není v pořádku, odebereme vzorek. Můžeme však kontrolovat jen nahlášené prodejny. Do nelegálních skladů vstupovat nemůžeme," doplnil mluvčí.

Porušení zákazu prodeje je správní delikt. Podnikatel za něj může dostat pokutu až tři miliony korun. Pokud by pití prodával, mohl by být podezřelý z trestného činu obecného ohrožení, kde tresty přesahují deset let vězení a hrozí i trest výjimečný. Možné je i obvinění z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami z nedbalosti.

Jihomoravské nemocnice nepřijaly žádného dalšího otráveného. V celé republice zatím počet zemřelých stoupl na devatenáct.

Více než stovce vystrašených volajících už také odpovídali zdravotníci na krizové lince kyjovské nemocnice. „Lidé volají i v noci a asi polovina dotazů je skutečně závažných. Volala například paní, že si koupila lahev lašského tuzemáku bez kolku od prodejce přímo z auta, které jí zastavilo před domem. Už si ji chtěla otevřít, tak jsme ji upozornili, ať to rozhodně nedělá," uvedl ředitel nemocnice Petr Svoboda.