V pondělí vyrazila z hlavního města o půl páté odpoledne. Do Brna dorazila v úterý před pátou ráno. „U České Třebové jsme se kvůli závadě na trolejích zasekli až do dvou v noci. Pak nás odtáhli a přijel náhradní vlak. Sice nesvítil a netopil, ale alespoň jsem se před pátou ráno mohla dostat domů," přiblížila studentka.

V příštích dnech dostane možnost k vrácení jízdného. „Na vrácení mají nárok pouze cestující, kteří nakonec nikam nejeli, nebo kteří přerušili cestu a nedojeli do cílové stanice. V současné době kolegové připravují i návrh mimořádného odškodnění pro cestující, kteří do cíle dojeli s velkým zpožděním," informovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Krizi se v Jihomoravském kraji dařilo drahám podle slov Šubové alespoň trochu mírnit náhradní autobusovou dopravou. Přesto měly některé spoje, zejména zahraniční, i tříhodinová zpoždění. „Aktuálně jezdí vlaky s omezením na Vyškov, Střelice nebo Třebíč," řekla ve tři hodiny odpoledne Šubová.

Správa železniční a dopravní cesty řešila celý den hlavně popadané stromy na trati a poškozená trakční vedení. „Problémy byly například na trase z Brna do Havlíčkova Brodu. Meteorologové ale hlásí krizový stav i na příští dny," zdůraznil mluvčí správy Jakub Ptačinský.

TOMÁŠ KREMR