Všechny zahrádkářské osady budou mít společnou klubovnu, která se bude používat nejen pro místní pěstitele a rekreanty, ale také při pořádání veřejných akcí. V plánu je také dětské hřiště. Jednotlivé zahrádky pak nebudou rozděleny ploty, ale pouze chodníčky, nebo keři. „Uspořádání navazuje na dobré zkušenosti z několika lokalit v Brně, například na Kraví hoře. Umožnuje to variabilitu, někdo potřebuje menší záhonek a někdo zase větší, lidé se můžou domluvit," vysvětlila předsedkyně Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu Brno – město Helena Vařejková. Oplocená bude jen zahrádkářská osada jako celek.

Novinkou by měly být komunitní záhonky a malozahrádkářská místa. „To jistě ocení senioři a rodiny s dětmi. Dalším prvkem bude také sadbový skleník, kde si budou moct lidé předpěstovat úrodu přímo ze semínek," okomentoval plán náměstek primátorky Petr Hladík. Budovy by měly mít zelenou střechu a v osadě se plánuje vybudovat také ekologický systém zacházení s dešťovou vodou. V plánu je také zajistit průchodnost osady tak, aby nově vzniklé zahrádky nemuseli místní složitě obcházet.

V místech budoucích osad provedli zahrádkáři už v zimě měření. V únoru potom předali městu ideovou studii, na kterou později naváže projektová dokumentace. Odhadovaný rozpočet ani přesný čas zahájení stavby zatím nebyl schválen městem, které bude investorem celého projektu. Od příštího roku navíc začne platit memorandum mezi zahrádkářských svazem a Brnem, které jejich vzájemnou spolupráci usnadní.