Zájemci si tak mohli vyzkoušet, jak člověk vnímá okolní svět člověk pod vlivem marihuany, alkoholu, LSD, tvrdých drog, ale i silné únavy. „Lidé si mohou zkusit projít naši improvizovanou trasu mezi kužely, aby viděli, jak se mění odhad vzdálenosti a vnímání prostoru. Tím upozorňujeme na rizika spojená s těmito látkami,“ uvedla policejní preventistka Petra Ledabylová.

Právě možnost vyzkoušet si simulaci vlivu návykových látek přilákala řadu návštěvníků. „Díky brýlím jsem si sám vyzkoušel, jak složité je pod vlivem různých látek jenom chodit. Pocit je to šílený, ale určitě doporučuji všem kolemjdoucím, aby si to také vyzkoušeli. Jinak policii chválím, že dělají pro lidi tuto důležitou kampaň,“ řekl například Miroslav Krupica.

Lidé si u sochy Jošta mohli zdarma vzít reflexní pásky a další viditelné prvky a dozvědět se něco o bezpečnosti. „Událost pořádáme pro chodce a cyklisty. Upozorňujeme na příchod zimního období a krácení dnů, protože se snižuje viditelnost. Chceme zdůraznit důležitost reflexních prvků, protože jdou vidět až na dvě stě metrů a mají zásadní vliv na bezpečnost,“ uvedla k akci policejní mluvčí Petra Hrůzová.

Jeden z častých faktorů, které zvyšují riziko nehod, je nedostatečná pozornost chodců. Tu často způsobují sluchátka v uších nebo používání mobilu při chůzi. „Upozorňujeme chodce, aby věnovali dostatečnou pozornost okolí a provozu. Často ve městě lidé narazí na řadu lidí se sluchátky, kteří jsou skloněni k displeji telefonu a nevidí, co se děje kolem,“ reagovala Ledabylová.

Přitom právě chodci jsou v případě nehod nejzranitelnější. „Nechrání je žádný prvek pasivní bezpečnosti, neochraňuje je airbag ani karoserie, takže následky mohou být mnohem horší,“ dodala preventistka.

Simulace návykových látek byla na stáncích připravena hlavně pro řidiče, cyklisty, ale i uživatele elektrických koloběžek. měli za cíl ukázat, že vliv návykových látek, ale i samotnou únavu nelze při řízení podceňovat. Návštěvníci si dále mohli vzít prospekty s radami o bezpečnosti. Akce se koná každoročně, a to i v okresních městech v Jihomoravském kraji.